Toshkent shahri Yashnobod tumanida 30-mart kuni tungi vaqtda sodir bo‘lgan jiddiy voqea bo‘yicha ichki ishlar organlari va prokuratura faol choralar ko‘rmoqda. Malibu va Leapmotor avtomobillarining to‘qnashuvidan so‘ng, davlat raqamisiz Malibu haydovchisi mast holda bo‘lgani aniqlangan. Voqea joyiga kelgan yo‘l-patrul xizmati xodimlari holatni rasmiylashtirishga kirishganda, haydovchi B.P. faol qarshilik ko‘rsatib, alkotesterdan o‘tishni rad etgan va bir xodimga musht tushirgan.
Tarmoqlarda tarqalgan ma’lumotlarga ko‘ra, voqea paytida haydovchining yonida uning akasi bo‘lgan, u Ichki ishlar vazirligida mas’ul lavozimda ishlagan. Videolarda haydovchi xodimlarning mashinasiga chiqishga qarshilik ko‘rsatayotgani, akasi esa bunga aralashmaganligi ko‘rinadi. Keyinchalik haydovchi boshqa xodimlarga zarar yetkazishning oldini olish maqsadida maxsus vositalar yordamida zararsizlantirilgan.
Hibsga olingan haydovchi keyinchalik spirtli ichimlik ichgani sababli qo‘li ko‘tarilib ketganini tan olib, uzr so‘ragan: “Ichganligim sababli qo‘lim ko‘tarilib ketdi. Mingdan ming pushaymonman qilgan ishimdan. Ichki ishlar xodimlaridan uzr so‘rayman. Bu hol boshqa takrorlanmaydi. Qonun muqarrar ekan, mana javob berishga kelib turibmiz”.
Yashnobod tuman prokuraturasi haydovchiga nisbatan Jinoyat kodeksining 219-moddasi 2-qismi (Hokimiyat vakiliga qarshilik ko‘rsatish) va 277-moddasi 3-qismi “ye” bandi (Bezorilik harakatlarining oldini olish chorasini ko‘rgan xodimga qarshilik ko‘rsatish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atgan. 36 yoshli B.P.ga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llangan.
Toshkent shahri sudi apellyatsiya instansiyasi 3-aprelda Yashnobod tuman sudining qarorini ko‘rib chiqib, uni o‘zgarishsiz qoldirgan va advokatning apellyatsiya shikoyatini qanoatlantirmagan. Bu qaror uzil-kesil hisoblanadi. Shu bilan birga, Ichki ishlar vazirligi holat yuzasidan Sirdaryo viloyati IIBda tanqidiy yig‘ilish o‘tkazgan.
Yig‘ilishda vazir o‘rinbosari Diyorbek Sattarov rahbarligida voqeada ishtirok etgan mas’ul lavozimdagi akasi – podpolkovnik Sherzod Pardayevning xizmat vakolatlarini suiiste’mol qilgani va mansab mavqeyidan shaxsiy manfaatlar yo‘lida foydalanishga yo‘l qo‘ygani tanqid qilingan. Natijada Pardayev lavozimidan ozod etilgan. Vazirlik xizmat intizomini buzgan har qanday xodimga nisbatan murosasiz choralar ko‘rilishini ta’kidlagan.

В Ташкенте, в Яшнабадском районе, в ночь на 30 марта произошел серьезный инцидент, по которому правоохранительные органы и прокуратура приняли активные меры. После столкновения автомобилей Malibu и Leapmotor выяснилось, что водитель Malibu, у которого не было государственных номеров, находился в состоянии алкогольного опьянения. Когда сотрудники дорожно-патрульной службы прибыли на место для оформления происшествия, водитель Б.П. оказал активное сопротивление, отказался проходить алкотестер и нанес удар одному из сотрудников.
По информации, распространившейся в сетях, во время инцидента рядом с водителем находился его брат, занимавший ответственную должность в Министерстве внутренних дел. На видео видно, как водитель сопротивлялся попыткам сотрудников войти в его автомобиль, а его брат не вмешивался. Позже водитель был обезврежен с применением специальных средств для предотвращения причинения вреда другим сотрудникам.
Задержанный водитель впоследствии признал, что из-за употребления алкоголя у него “поднялась рука”, и извинился: “Из-за того, что выпил, у меня поднялась рука. Я тысячу раз сожалею о содеянном. Прошу прощения у сотрудников МВД. Этот случай больше не повторится. Закон неумолим, вот мы и пришли отвечать”.
Яшнабадская районная прокуратура возбудила в отношении водителя уголовное дело по части 2 статьи 219 Уголовного кодекса (Сопротивление представителю власти) и пункту “е” части 3 статьи 277 (Сопротивление сотруднику, принимающему меры по предотвращению правонарушения). В отношении 36-летнего Б.П. избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Апелляционная инстанция суда города Ташкента 3 апреля рассмотрела решение Яшнабадского районного суда и оставила его без изменения, отклонив апелляционную жалобу адвоката. Это решение является окончательным. Параллельно Министерство внутренних дел провело критическое совещание по данному инциденту в УВД Сырдарьинской области.
На совещании под руководством заместителя министра внутренних дел Диёрбека Саттарова была подвергнута критике роль брата водителя – подполковника Шерзода Пардаева, который злоупотребил служебными полномочиями и использовал должностное положение в личных интересах. В результате Пардаев был освобожден от должности. МВД подчеркнуло, что в отношении любого сотрудника, нарушившего служебную дисциплину, будут приниматься беспощадные меры.