️ Eronning O'zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Muhammad Ali Eskandari, Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen Irning Eronni Isroilni "yo'q qila oladigan" raketalar bilan ta'minlashga tayyorligi haqidagi so'nggi bayonotiga izoh berdi.
️ Diplomat ta'kidladiki, Eron boshqa davlatlardan yordam... so'ramagan va o'z manfaatlarini mustaqil himoya qilish qobiliyatiga ega.
️ U: "Biz hech qanday davlatdan yordam so'ramaganimizdan faxrlanamiz. O'zimizni himoya qila olishimizni his qilamiz", deb qo'shdi.
️ Eronning javob zarbalari qanchalik uzoqqa borishi mumkinligi haqidagi savolga javoban, elchi: "Mintaqadagi ba'zi hujumlar Eron tomonidan tashkil etilmaydi. Bu Isroil razvedkasi "Mossad"ning harakatlari. Bir necha mamlakatlarda portlovchi moddalar bilan agentlar qo'lga olingan. Ammo AQSh harbiy bazalaridan Eronni hujum qilish uchun foydalanganda, ular javob zarbalari uchun qonuniy nishonga aylanish xavfi ostida qoladi. Biz oldindan aytgan edikki, Eron qarshi ishlatiladigan har qanday harbiy ob'ektlar bizning yetish masofamizda", deb izohladi.
️ U shuningdek, Eron zarbalari faqat AQSh investitsiyalari va harbiy infratuzilmasi ob'ektlariga ta'sir qilishini, Eron esa BAA va Quvayt kabi qo'shni mamlakatlar bilan yaxshi munosabatlarni saqlab qolishini ta'kidladi.
️ U: "Bizning maqsadimiz qonuniy himoyadir. Agar tajovuz to'xtasa, biz har qanday javob harakatlarini to'xtatamiz", deb xulosa qildi.

️ Iran's Ambassador to Uzbekistan, Mohammad Ali Eskandari, commented on North Korean leader Kim Jong Un's recent statement about readiness to provide Tehran with missiles that he claimed could "destroy Israel."
️ The diplomat emphasized that Iran has not sought assistance from other states... and is capable of independently defending its interests.
️ He stated, "We proudly declare that we have not asked for help from any state. We consider ourselves capable of defending ourselves."
️ In response to a question about how far Iran might go in retaliatory strikes, the ambassador explained, "Some attacks in the region are not organized by Iran. These are actions by the Israeli intelligence agency 'Mossad.' Agents with bombs and TNT have been detained in several countries. But when the US regime uses military bases to attack Iran, they risk becoming legitimate targets for retaliatory strikes. We have previously stated that any military objects used against Iran are within our reach."
️ He also noted that Iranian strikes exclusively target objects of American investments and military infrastructure, while Iran maintains good relations with neighboring countries, including the UAE and Kuwait.
️ He summarized, "Our goal is legitimate defense. If aggression ceases, we will cease any retaliatory actions."