️ O‘rta Sharqdagi keskinlikning kuchayishi Keniyada iqtisodiy zarbalar, eksportning buzilishi va Fors ko‘rfazi davlatlarida ishlayotgan 400 mingdan ortiq keniyaliklar uchun xavotirlarni keltirib chiqarmoqda.
️ Keniya Prezidenti Uilyam Ruto AQSh-Isroil-Iron urushi boshlanishidan oldin tinchlik... va muloqotga chaqirgan edi, ammo endi u urushga qarshi chiqdi. Ruto: "Keniya Birlashgan Arab Amirliklari, Qatar, Saudiya Arabistoni, Iroq, Ummon, Quvayt, Iordaniya va Bahraynga qilingan zarbalarni qat'iyan qoralaydi", deb e'tiroz bildirdi.
️ Keniya hukumatining pozitsiyasi iqtisodiy hamkorlar bilan munosabatlarni saqlab qolish va mamlakatning tinchlik an'analarini aks ettirish o‘rtasida muvozanatni saqlashga qaratilgan.
️ Muxolifat yetakchilari hukumatning iqtisodiy oqibatlarga tayyorgarligi va chet eldagi keniyaliklar uchun rejalar haqida aniqroq ma'lumot berishni talab qilmoqda.
️ Tahlilchilarning ta'kidlashicha, Keniya geografik jihatdan mojarodan uzoqda bo‘lsa-da, iqtisodiy va ijtimoiy jihatdan O‘rta Sharq bilan chambarchas bog‘langan.
️ Nayrobida DW gazetasiga bergan intervyusida logistika biznesmeni Vinsent Kipngeno yoqilg‘i narxlarining oshishi eksport xarajatlarini oshirib, noaniqlikni kuchaytirishini aytdi.
️ Nayrobining Sharqiy bozoridagi kiyim-kechak savdogari Aysha Juma O‘rta Sharqdagi keskinlikning darhol yoqilg‘i narxlariga ta'sir qilishini va bu esa tovarlarning qimmatlashishiga olib kelishini ta'kidladi.
️ Fors ko‘rfazi davlatlarida yashovchi 400 mingdan ortiq keniyalik ishchilar oilalariga pul o‘tkazmalari orqali mamlakat iqtisodiyotiga katta hissa qo‘shmoqda, ammo mojaro ularning ish joylari va xavfsizligi uchun xavf tug‘diradi.
️ Riyodda ishlaydigan qurilish ishchisi Piter Otieno bombardimonlar ishchilarning turar joylari va mehmonxonalariga ta'sir qilishidan xavotir bildirdi, bu esa shartnomalar va pul o‘tkazmalariga ta'sir qilishi mumkin.

️ Рост напряженности на Ближнем Востоке вызывает опасения в Кении по поводу экономических потрясений, сбоев в экспорте и рисков для более чем 400 тысяч кенийцев, работающих... в странах Персидского залива.
️ Президент Кении Уильям Руто до начала войны США и Израиля с Ираном призывал к сдержанности и диалогу, но теперь выступил против конфликта. Руто заявил: «Кения решительно осуждает удары по ОАЭ, Катару, Саудовской Аравии, Ираку, Оману, Кувейту, Иордании и Бахрейну в развивающемся конфликте на Ближнем Востоке».
️ Позиция правительства Кении балансирует между сохранением отношений с ключевыми экономическими партнерами и отражением традиций страны в области мирного урегулирования споров.
️ Лидеры оппозиции критикуют правительство за недостаточную подготовку к возможным экономическим последствиям и требуют более четких планов для кенийцев за рубежом.
️ Аналитики отмечают, что Кения географически удалена от конфликта, но экономически и социально связана с Ближним Востоком.
️ В интервью DW бизнесмен из Найроби Винсент Кипнгено сообщил, что рост цен на топливо увеличивает расходы на экспорт и создает неопределенность для компаний, зависящих от рынков Персидского залива.
️ Торговка одеждой Аиша Джума из рынка Истли в Найроби подчеркнула, что напряженность на Ближнем Востоке немедленно влияет на цены на топливо в Кении, что приводит к удорожанию товаров и транспортировки.
️ Более 400 тысяч кенийцев, работающих в странах Персидского залива, вносят значительный вклад в экономику через денежные переводы, но конфликт угрожает их рабочим местам и безопасности.
️ Кенийский строитель Питер Отиено в Эр-Рияде выразил обеспокоенность бомбардировками жилых районов и отелей, что может повлиять на контракты и денежные переводы семьям.