️ Isroil armiyasi janubiy Livanda keng hududdagi tinch aholiga darhol uylarini tark etib, Litani daryosining shimoliga ko'chishni buyurdi. Bu qaror Hizbullohga qarshi rejalashtirilgan harbiy harakatlar tufayli qabul qilindi. Buyruq berilganidan so'ng bir necha soat o'tib, armiya janubda "zarbalar to'lqini" boshlanganini e'lon qildi.
️ Dushanba kuni boshlangan janglardan beri Livanda o'n minglab odamlar o'z uylarini tark etishga majbur bo'ldi. Ba'zi aholi esa evakuatsiyaga qarshilik ko'rsatmoqda. 25 yoshli Muhammad BBCga bergan intervyusida: "Ular nima deyishsin - men Beyrutga ko'chaga chiqish uchun ketmayman. Men Hizbulloh yoki uning infratuzilmalari yonida emasman, shuning uchun xavfsiz bo'lishim kerak", dedi va uydan qochishdan ko'ra o'z uyida o'lishni afzal ko'rishini qo'shdi.
️ Po'rtana Beyrutda, chekkadagi ko'chma lagerda yuzlab odamlar Ramazon ro'zasini ochish uchun iftor tayyorlashdi. Ba'zilari uylaridan qochayotganda kiygan pijamalarini hali ham kiygan edi. BBC suhbatlashgan barcha odamlar ilgari ham Isroil va Hizbulloh o'rtasidagi nizolar tufayli bir necha marta ko'chirilgan. 56 yoshli Lamyaa: "O'tgan marta men chodirda 26 kun qoldim. Biz xo'rlangan edik. Xudo biladi, bu safar qancha davom etadi", dedi.
️ So'nggi eskalatsiya Hizbullohning AQSh va Isroil zarbalari natijasida Eronning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeyni o'ldirilishiga javoban Isroilga raketa va dronlar otishi bilan boshlandi. Isroil armiyasi havo hujumlari bilan javob berdi va qo'shinlarni janubiy Livanga yubordi. Hizbullohning dushanba ertalabgi raketa otishi guruhning 2024-yil noyabridagi 13 oylik urushni rasman tugatgan bitimdan keyingi birinchi harakati edi.
️ Ko'chirilgan aholi orasida urush haqida fikrlar turlicha. Ko'chma lagerdagi Lamyaa: "Agar ular [Hizbulloh] Isroilni tugata olmasa, menimcha, to'xtashlari kerak - lekin umid qilamizki, biz uni mag'lub qilamiz", dedi va Livon armiyasini Isroil bilan chegaradagi pozitsiyalardan chekinishi uchun tanqid qildi. Boshqa tomondan, 33 yoshli Batoul: "Men Hizbulloh qilgan ishga qarshi emasman, chunki baribir ular [Isroil] bizni urishadi. Bizning yigitlarimiz bizni himoya qiladi", dedi. Onasi Zeynab esa: "Endi erkaklar qolmadi - ularning hammasi o'ldi", deb javob berdi.
️ Beyrutdagi boshqa boshpana joyida, ikki farzandi onasi 32 yoshli Fotima Hizbullohga Livonni yana urushga tortgani uchun g'azablandi: "Men Hizbulloh buni qilmaganini istardim. Endi biz uysiz va xo'rlanmoqdamiz. Kim hozir baxtli? Ular bundan nima oldi, faqat bizning uylarimizni tark etishimizdan boshqa?" 20 yoshli Amal esa faqat urushning tugashini istadi: "Men uyga qaytmoqchiman. Qishlog'imga qaytishga umid qilaman. Hech qachon yana urush bo'lmasligiga umid qilaman."

️ Израильская армия издала широкомасштабный приказ мирным жителям обширного района южного Ливана немедленно покинуть свои дома и переместиться к северу от реки Литани в связи с запланированными военными действиями против «Хезболлы». Эти распоряжения поступили на фоне продолжающейся эскалации напряженности между Израилем и поддерживаемой Ираном группировкой. Спустя несколько часов после объявления инструкции военные заявили, что начали «волну ударов» на юге.
️ Десятки тысяч людей в Ливане уже были перемещены с начала боевых действий в понедельник. Некоторые жители, однако, сопротивляются эвакуации. 25-летний Мухаммед в интервью BBC заявил: «Пусть говорят что угодно — я не поеду в Бейрут, чтобы оказаться на улице. Я не рядом с „Хезболлой“ или какой-либо её инфраструктурой, поэтому должен быть в безопасности», добавив, что предпочел бы умереть в своем доме, чем бежать.
️ В столице Бейруте перемещенные лица ночуют в убежищах, на обочинах дорог, в парках и в своих автомобилях. Волонтеры на пунктах раздачи пищи и в приютах выразили обеспокоенность тем, что не смогут справиться с растущим спросом. Перемещенные лица бежали из южного Ливана, восточной долины Бекаа и пригородов Дахие на юге Бейрута — оплота «Хезболлы» и ливанской шиитской общины.
️ В одном из лагерей для перемещенных лиц на окраине Бейрута сотни людей готовились к ифтару — вечерней трапезе для разговения во время Рамадана — во вторник вечером. Некоторые все еще были в пижамах, в которых бежали из своих домов. Все, с кем общалась BBC, ранее уже неоднократно перемещались из-за конфликтов между Израилем и «Хезболлой», шиитской милицией и политической партией, признанной террористической организацией в США, Великобритании и других странах.
️ Последняя эскалация произошла после того, как «Хезболла» запустила ракеты и дроны по Израилю в ответ на удары США и Израиля, в результате которых погиб верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. Израильская армия ответила авиаударами и направила войска на юг Ливана. Ракетный обстрел «Хезболлы» в ранние часы понедельника стал первым подобным действием группировки с ноября 2024 года, когда было заключено перемирие, формально завершившее 13-месячную войну.
️ Среди перемещенных из своих домов людей мнения о войне разделились. 56-летняя Лямяа в лагере для перемещенных лиц заявила: «Если они [„Хезболла“] не могут уничтожить Израиль, я думаю, им следует остановиться — но, надеюсь, мы победим его», раскритиковав при этом ливанскую армию за отход с позиций на границе с Израилем. Рядом мать с двумя дочерьми обсуждали действия «Хезболлы» и то, насколько группировка была ослаблена предыдущей войной с Израилем.
️ В другом убежище в Бейруте 32-летняя Фатима, мать двоих детей, выразила гнев в адрес «Хезболлы» за втягивание Ливана обратно в войну: «Я бы хотела, чтобы „Хезболла“ этого не делала. Теперь мы бездомные и унижены. Кто сейчас счастлив? Что они получили от этого, кроме того, что нам пришлось покинуть наши дома?» Другие же сосредоточились только на желании прекращения войны. 20-летняя Амаль сказала: «Я хочу домой. Надеюсь вернуться в свою деревню. Надеюсь, войны больше никогда не будет.»