️ Isroil armiyasi janubiy Livanda keng hududdagi tinch aholiga darhol uylarini tark etib, Litani daryosining shimoliga ko'chishni buyurdi. Bu qaror Hizbullohga qarshi rejalashtirilgan harbiy harakatlar tufayli qabul qilindi. Buyruq berilganidan so'ng bir necha soat o'tib, armiya janubda "zarbalar to'lqini" boshlanganini e'lon qildi.
️ Dushanba kuni boshlangan janglardan beri Livanda o'n minglab odamlar o'z uylarini tark etishga majbur bo'ldi. Ba'zi aholi esa evakuatsiyaga qarshilik ko'rsatmoqda. 25 yoshli Muhammad BBCga bergan intervyusida: "Ular nima deyishsin - men Beyrutga ko'chaga chiqish uchun ketmayman. Men Hizbulloh yoki uning infratuzilmalari yonida emasman, shuning uchun xavfsiz bo'lishim kerak", dedi va uydan qochishdan ko'ra o'z uyida o'lishni afzal ko'rishini qo'shdi.
️ Po'rtana Beyrutda, chekkadagi ko'chma lagerda yuzlab odamlar Ramazon ro'zasini ochish uchun iftor tayyorlashdi. Ba'zilari uylaridan qochayotganda kiygan pijamalarini hali ham kiygan edi. BBC suhbatlashgan barcha odamlar ilgari ham Isroil va Hizbulloh o'rtasidagi nizolar tufayli bir necha marta ko'chirilgan. 56 yoshli Lamyaa: "O'tgan marta men chodirda 26 kun qoldim. Biz xo'rlangan edik. Xudo biladi, bu safar qancha davom etadi", dedi.
️ So'nggi eskalatsiya Hizbullohning AQSh va Isroil zarbalari natijasida Eronning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeyni o'ldirilishiga javoban Isroilga raketa va dronlar otishi bilan boshlandi. Isroil armiyasi havo hujumlari bilan javob berdi va qo'shinlarni janubiy Livanga yubordi. Hizbullohning dushanba ertalabgi raketa otishi guruhning 2024-yil noyabridagi 13 oylik urushni rasman tugatgan bitimdan keyingi birinchi harakati edi.
️ Ko'chirilgan aholi orasida urush haqida fikrlar turlicha. Ko'chma lagerdagi Lamyaa: "Agar ular [Hizbulloh] Isroilni tugata olmasa, menimcha, to'xtashlari kerak - lekin umid qilamizki, biz uni mag'lub qilamiz", dedi va Livon armiyasini Isroil bilan chegaradagi pozitsiyalardan chekinishi uchun tanqid qildi. Boshqa tomondan, 33 yoshli Batoul: "Men Hizbulloh qilgan ishga qarshi emasman, chunki baribir ular [Isroil] bizni urishadi. Bizning yigitlarimiz bizni himoya qiladi", dedi. Onasi Zeynab esa: "Endi erkaklar qolmadi - ularning hammasi o'ldi", deb javob berdi.
️ Beyrutdagi boshqa boshpana joyida, ikki farzandi onasi 32 yoshli Fotima Hizbullohga Livonni yana urushga tortgani uchun g'azablandi: "Men Hizbulloh buni qilmaganini istardim. Endi biz uysiz va xo'rlanmoqdamiz. Kim hozir baxtli? Ular bundan nima oldi, faqat bizning uylarimizni tark etishimizdan boshqa?" 20 yoshli Amal esa faqat urushning tugashini istadi: "Men uyga qaytmoqchiman. Qishlog'imga qaytishga umid qilaman. Hech qachon yana urush bo'lmasligiga umid qilaman."

️ The Israeli military has issued sweeping orders for civilians living across a large swathe of southern Lebanon to leave their homes immediately and move north of the Litani River, citing intended military action against Hezbollah. The directive came as hostilities between Israel and the Iran-backed group continued to escalate. Hours after the instruction was issued, the military announced it had begun "a wave of strikes" in the south.
️ Tens of thousands of people in Lebanon have already been displaced since fighting erupted on Monday. Some residents, however, are resisting evacuation. Mohamed, 25, told the BBC: "Let them say whatever they want—I'm not going to Beirut to be on the streets. I'm not next to Hezbollah or any of its infrastructure, so I should be fine," adding that he would rather die in his home than flee.
️ In the capital, Beirut, displaced civilians have been sleeping in shelters, on roadsides, in parks, and in their cars. Volunteers at food kitchens and shelters expressed concern that they would not be able to keep up with rising demand. Those displaced have fled from southern Lebanon, the eastern Bekaa Valley, and the Dahieh suburbs of southern Beirut—the heartlands of Hezbollah and Lebanon's Shia Muslim community.
️ At a displacement camp on the outskirts of Beirut, hundreds of people prepared for Iftar—the meal eaten at sunset to break the Ramadan fast—on Tuesday evening. Some were still wearing the pyjamas they had on when they fled their homes. Everyone the BBC spoke to had been displaced multiple times before by hostilities between Israel and Hezbollah, a Shia militia and political party proscribed as a terrorist organization in the US, UK, and other countries.
️ The latest escalation follows Hezbollah's launch of rockets and drones at Israel in response to US and Israeli strikes that killed Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei. The Israeli military responded with air strikes and sent troops into southern Lebanon. Hezbollah's rocket fire in the early hours of Monday morning was its first such action since a November 2024 ceasefire that formally ended 13 months of war.
️ Among those displaced from their homes, views on the war are divided. At the displacement camp, Lamyaa, 56, said: "If they [Hezbollah] can't end Israel, I think they should stop—but hopefully we will defeat it," while criticizing the Lebanese military for pulling back from positions on the border with Israel. Nearby, a mother and her two daughters debated Hezbollah's actions and how weakened the group had been by the previous war with Israel.
️ At a shelter elsewhere in Beirut, Fatima, 32, a mother of two, expressed anger at Hezbollah for pulling Lebanon back into war: "I wish Hezbollah had not done it. Now we are homeless and humiliated. Who is happy now? What did they get out of this except for us having to leave our homes?" Others focused solely on wanting the war to end. Amal, 20, said: "I want to go home. I hope to go back to my village. I hope there will never be war again."