Fors ko‘rfazi hamkorlik kengashi (GCC) o‘z bayonotida Eron hujumlari tufayli ishonch keskin pasayganini va Erondan ishonchni tiklash uchun jiddiy harakatlar talab qilinishini bildirdi. Biroq, Eron nuqtai nazaridan, mintaqadagi hozirgi ahvol uchun barcha tomonlar o‘z ulushini tan olishi kerak.
Eronga qarshi tajovuz, uning zaiflashgani va kuchli javob bera olmasligi haqidagi xayolga asoslangan edi. Vashington va Tel-Avivdagi siyosatchilar, shuningdek, ba’zi mintaqaviy poytaxtlar, iqtisodiy bosim, sabotaj va urush jinoyatlari orqali Islom Respublikasini sindirish mumkin deb o‘ylashdi, ammo ular xato qildilar. Eronning o‘lchovli va qat’iy javobi uning harbiy chidamliligini va mintaqadan tashqariga tarqaladigan ta’sir ko‘lamini namoyish etdi.
GCC davlatlari bu noto‘g‘ri hisob-kitoblarda jiddiy rol o‘ynadi – ular Saddam Husaynni qo‘llab-quvvatladilar, hatto Isroilga Eron raketalarini tutishda yordam berdilar va AQShga Eronga qarshi harbiy harakatlarda o‘z hududlarini foydalanishga ruxsat berdilar. Ular Eron xalqiga katta moddiy va insoniy zarar yetkazgan noqonuniy hujumlarda ishtirok etdilar.
Ba’zi GCC davlatlari Eron javob bera olmaydi yoki ularning ishtirokiga ko‘z yumadi deb umid qilishdi, ammo bu xayol fojiali tarzda barbod bo‘ldi. Eron o‘z hududiy yaxlitligiga qarshi hujumlarga nisbatan o‘lchovli va cheklangan javob berishga majbur bo‘ldi.
Kelajakda mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlash uchun Eron va uning arab qo‘shnilari o‘zaro ishonchni tiklashlari kerak. Eronning kuchi import qilinmagan, balki mahalliy – ming yillik tarix, boy madaniyat va yosh, bilimli aholiga asoslangan. Arab davlatlarining xavfsizlik va rivojlanish modeli, AQSh harbiy bazalariga tayanib, o‘zini oqlamadi.
Urush shuni ko‘rsatdiki, xavfsizlikni sotib olish yoki autsorsing qilish mumkin emas. Mintaqaviy xavfsizlik tarmog‘i mahalliy manfaatlar asosida qurilishi kerak. Eron o‘zining HOPE, MWADA va MENARA kabi tashabbuslari bilan qo‘shnilarga hamkorlik qilishga tayyorligini namoyish etgan. Endi asosiy savol – G‘arbiy Osiyo davlatlari bu haqiqatga moslashish uchun donolik ko‘rsatadimi?

Совет сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ) в своем заявлении отметил, что «иранские атаки привели к резкой потере доверия со стороны государств Совета к Ирану, что требует от Ирана инициативы по серьезным усилиям для восстановления доверия». Однако, с точки зрения Ирана, все стороны должны признать свою долю в нынешнем плачевном положении дел.
Неспровоцированная агрессия против Ирана была результатом грубых просчетов и ошибок, основанных на иллюзии, что Иран ослаблен и не способен дать решительный ответ. Политики в Вашингтоне и Тель-Авиве, а также в некоторых региональных столицах убедили себя, что быстрая кампания экономического давления, саботажа и неизбирательных военных преступлений сломит Исламскую Республику. Они ошиблись. Ответ Ирана, сдержанный, но решительный, продемонстрировал его военную устойчивость и способность реагировать в масштабах, далеко выходящих за пределы региона.
Арабские соседи по ССАГПЗ внесли серьезный вклад в эти просчеты – они поддерживали агрессию Саддама Хусейна, помогали Израилю перехватывать иранские ракеты и разрешили США использовать свои территории для военных действий против Ирана. Эти незаконные атаки нанесли огромный ущерб иранскому народу.
Некоторые арабские соседи ошибочно надеялись, что Иран либо будет парализован, либо продолжит закрывать глаза на их соучастие. Эта иллюзия трагически рухнула, и Иран был вынужден дать сдержанный ответ на атаки, запущенные или поддержанные с территорий государств Совета.
Для движения вперед необходимо, чтобы соседи отказались от искаженного восприятия прошлого. Иран и его арабские соседи никуда не денутся. Мощь Ирана не импортирована, а является доморощенной, основанной на тысячелетней истории, богатой культуре и молодом образованном населении. Модель «безопасность и развитие», которой следовали некоторые арабские государства, оказалась глубоко ошибочной: покупка безопасности за счет американского оружия и баз не принесла ни реальной безопасности, ни стабильности.
Война показала, что безопасность нельзя купить или передать на аутсорсинг. Архитектура региональной безопасности должна строиться на местных интересах. Иран ранее выдвигал инициативы, такие как HOPE, MWADA и MENARA, демонстрируя искреннее желание сотрудничать с соседями. Главный вопрос – проявят ли остальные государства Западной Азии мудрость, чтобы адаптироваться к этой непреходящей истине?