Isroilning janubiy va sharqiy Livanga uyushtirgan havo hujumlari oqibatida kamida olti kishi halok bo‘lib, uch kishi yaralandi. Bu haqda Livan davlat axborot agentligi NNA xabar berdi. Hujumlar AQSh vositachiligida o‘tgan oy tuzilgan sulh bitimini qo‘pol ravishda buzmoqda.
Sharqiy Livandagi Zellaya shaharchasiga uyushtirilgan havo hujumida kamida to‘rt kishi halok bo‘lib, uch kishi yaralangan. NNA ma’lumotiga ko‘ra, Zellaya shahar kengashi raisi Ali Qosim Ahmad va uning uch oila a’zosi G‘arbiy Bekaa shaharchasidagi uyiga qilingan hujumda hayotdan ko‘z yumgan.
Isroil, shuningdek, qiruvchi samolyotlar va dronlar yordamida janubiy Livanga hujum qilgan, Mayfadun qishlog‘i esa artilleriyadan o‘qqa tutilib, ikki kishi halok bo‘lgan. Livanning Hizbulloh guruhi Isroil kuchlari bilan to‘qnashganini va isroillik askarlar yig‘ilishiga qarshi hujum uyushtirganini ma’lum qildi.
Al Jazira muxbiri Rory Challandsning Bayrutdan xabar berishicha, Isroil havo hujumlari Tyr tumanining ayrim qismlariga zarba bergan, Hizbulloh esa janubiy Livanning bir qancha hududlarida isroilliklarga javob qaytargan.
Isroil keyinchalik janubiy Livandagi 12 qishloqni majburiy ko‘chirish to‘g‘risida buyruq chiqarib, aholini uylaridan kamida bir kilometr uzoqlikda qolishni ogohlantirgan. Ko‘chirilgan qishloqlarning aksariyati Litani daryosining shimolida joylashgan bo‘lib, bu hudud hozirda Isroil harbiy ishg‘oli ostida emas. Isroil bu qarorni Hizbulloh tomonidan sulhni buzilishi bilan izohlagan, biroq hech qanday ishonchli dalil keltirmagan.
Isroil harbiylari janubiy Livandagi operatsiyalarini kengaytirishda davom etmoqda. So‘nggi majburiy ko‘chirish buyrug‘i ilk bor Bekaa vodiysining g‘arbiy qismlarini ham qamrab oldi. Sulh 17 aprelda kuchga kirgan edi.
Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi janglar 2 martda, Eron tarafdorlari guruhi Isroilga raketalar otganidan so‘ng qayta boshlangan. AQSh va Isroil Eronga qarshi urush boshlagan edi. O‘shandan beri Livandagi Isroil hujumlari 2700 ga yaqin odamning o‘limiga va 1,2 milliondan ortiq kishining ko‘chishiga sabab bo‘ldi. Isroil kuchlari butun qishloqlarni vayron qilib, bu G‘azodagi falastinliklarga qarshi genotsid urushi bilan taqqoslanmoqda.

Израильские авиаудары по южному и восточному Ливану привели к гибели по меньшей мере шести человек и ранению трех, сообщает государственное информационное агентство Ливана NNA. Атаки нарушают режим прекращения огня, заключенный при посредничестве США в прошлом месяце.
В результате авиаудара по городу Зеллая на востоке Ливана погибли четыре человека и трое получили ранения. По данным NNA, глава муниципального совета Зеллаи Али Касем Ахмад и трое членов его семьи погибли при атаке на их дом в западной части Бекаа.
Израиль также нанес удар по южному Ливану с использованием истребителей и беспилотников, а деревня Майфадун была обстреляна артиллерией, в результате чего погибли два человека. Ливанская группировка «Хезболла» заявила о столкновениях с израильскими силами и взяла на себя ответственность за атаку на скопление израильских солдат.
Корреспондент Al Jazeera Рори Чалландс из Бейрута сообщил, что израильские авиаудары поразили части района Тир, а «Хезболла» ответила на атаки в нескольких районах южного Ливана.
Позже Израиль издал приказ о принудительной эвакуации 12 деревень на юге Ливана, предупредив жителей оставаться на расстоянии не менее одного километра от своих домов. Большинство затронутых деревень находятся к северу от реки Литани — территории, которая в настоящее время не находится под израильской военной оккупацией. Израиль заявил, что это ответ на нарушение перемирия со стороны «Хезболлы», но не предоставил убедительных доказательств.
Израильские военные продолжают расширять операции на юге Ливана; последний приказ об эвакуации впервые включает западные части долины Бекаа с момента вступления перемирия в силу 17 апреля.
Боевые действия между Израилем и «Хезболлой» возобновились 2 марта после того, как поддерживаемая Ираном группировка выпустила ракеты по Израилю, после того как США и Израиль начали войну против Ирана. С тех пор израильские атаки в Ливане убили около 2700 человек и вынудили более 1,2 миллиона покинуть свои дома. Израильские силы разрушили целые деревни на юге Ливана, что вызвало сравнения с разрушениями в ходе геноцидной войны Израиля против палестинцев в Газе.