Meksikaning Teotihuacan shahridagi qadimiy piramidalar majmuasida dushanba kuni sodir bo‘lgan otishmada 32 yoshli Kanada ayoli halok bo‘ldi, 13 kishi esa yaralandi. Mahalliy prokurorlar otishmani amalga oshirgan shaxsni Julio César Jasso Ramírez deb aniqladi, u hujumdan so‘ng o‘z joniga qasd qilgan.
Meksika Prezidenti Claudia Sheinbaum qurbonlar va ularning oilalariga hamdardligini bildirdi va xavfsizlik kabinetiga tergov o‘tkazishni buyurdi. U, shuningdek, Kanada elchixonasi bilan aloqada ekanligini aytdi. Kanada tashqi ishlar vaziri Anita Anand Kanadaning bir fuqarosi halok bo‘lgani, yana bir kishi yaralanganini tasdiqladi va konsullik xizmatlari yordam ko‘rsatayotganini ma’lum qildi.
Hodisa joyida qurol, pichoq va o‘q-dorilar topilgan. Guvohlarning aytishicha, otishma mahalliy vaqt bilan 11:00 da boshlangan, otuvchi piramidaning oraliq qavatida turib, ko‘pchilik o‘qlarni havoga otgan, raqamli planshet ko‘targan va baqirgan. Britaniyalik sayyohlar otishma paytida tartibsizlik va tashqariga chiqish uchun izdihom bo‘lganini, hech qanday muvofiqlashtirilgan evakuatsiya yo‘qligini aytishdi.
Teotihuacan – YuNESKOning Jahon merosi ob’ekti va mamlakatdagi eng mashhur turistik diqqatga sazovor joylardan biri. Yozda Meksikada bo‘lib o‘tadigan FIFA Jahon chempionati oldidan bu hodisa xavfsizlik masalalarini yana ko‘tardi. Meksika hukumati turnir davomida taxminan 100 000 xavfsizlik xodimini safarbar qilishni rejalashtirmoqda, ammo bu voqea turistlar uchun xavf haqida savollar tug‘diradi.
Yaralanganlar orasida ikki kolumbiyalik, bir rossiyalik va bir kanadalik bor, ularning yoshi 6 dan 61 gacha. Hodisa narkotik zo‘ravonligi bilan bog‘liq bo‘lmasa-da, Meksikadagi keng tarqalgan kartel zo‘ravonligi fonida turistlarga qarshi bunday voqealar kam uchraydi. Ochilish o‘yini 11-iyun kuni Meksika va Janubiy Afrika o‘rtasida bo‘lib o‘tadi, turnirga 5,5 milliondan ortiq xalqaro tashrif buyuruvchilar kelishi kutilmoqda.

В понедельник на территории древнего пирамидального комплекса Теотиуакан в Мексике произошла стрельба, в результате которой погибла 32-летняя гражданка Канады и 13 человек получили ранения. Местные прокуроры идентифицировали стрелка как Хулио Сесар Хасо Рамирес, который после нападения покончил с собой.
Президент Мексики Клаудия Шейнбаум выразила солидарность с жертвами и их семьями, поручив своему кабинету безопасности провести расследование. Она также сообщила, что находится на связи с посольством Канады. Министр иностранных дел Канады Анита Ананд подтвердила гибель одной канадки и ранение ещё одного гражданина, отметив, что консульские службы оказывают помощь.
На месте происхождения были обнаружены огнестрельное оружие, нож и боеприпасы. Свидетели сообщили, что стрельба началась около 11:00 по местному времени, стрелок находился на мезонине пирамиды, выпустил большинство пуль в воздух, держа цифровой планшет и крича. Британские туристы описали хаотичные сцены, отсутствие скоординированной эвакуации и панику среди посетителей.
Теотиуакан является объектом Всемирного наследия ЮНЕСКО и одним из самых популярных туристических направлений в стране. Этот инцидент поднимает вопросы безопасности перед предстоящим чемпионатом мира по футболу FIFA, который пройдёт в Мексике этим летом. Мексиканские власти планируют задействовать около 100 000 сотрудников безопасности во время турнира, но данное событие вызывает сомнения в эффективности таких мер.
Среди раненых – двое колумбийцев, один россиянин и один канадец в возрасте от 6 до 61 года. Хотя этот инцидент, по-видимому, не связан с нарконасилием, он происходит на фоне широко распространённого насилия картелей в Мексике, где нападения на туристов редки. Открывающий матч чемпионата мира между Мексикой и Южной Африкой состоится 11 июня в Мехико, ожидается приезд около 5,5 миллионов международных посетителей.