Dubayga asoslangan yirik logistika kompaniyasi DP World, Donald Trampning "Tinchlik Kengashi" deb ataladigan guruhi vakillari bilan G‘azo sektoridagi ta’minot zanjirlari va infratuzilma loyihalarini boshqarish bo‘yicha muzokaralar olib borgan. Financial Times gazetasining xabar berishicha, muzokaralar davomida kompaniyaning ushbu guruh bilan hamkorlikda G‘azoga kiruvchi gumanitar yordam va tijorat tovarlari logistikasini nazorat qilish imkoniyatlari muhokama qilingan.
Hisobotga ko‘ra, muhokama qilingan takliflar orasida G‘azoda yangi port qurish yoki Misrning yaqin atrofdagi O‘rta er dengizi sohilida port barpo etish, shuningdek, urushdan vayron bo‘lgan hududda erkin savdo zonasi yaratish kabi loyihalar ham bor. Ushbu rejalar AQSh rasmiylarining uzoq vaqtdan beri ilgari surgan "yangi G‘azo" rejasining bir qismi bo‘lib, unda Falastin hududidagi ko‘plab xizmatlar va infratuzilmaning xususiylashtirilishi nazarda tutilgan.
Biroq, tanqidchilar bunday rejalarni falastinliklarni chetga surish, Birlashgan Millatlar Tashkiloti kabi xalqaro institutlarni chetlab o‘tish va falastinliklarning o‘z yerlaridan majburan ko‘chirilishini qonuniylashtirish xavfi borligi uchun qoralashmoqda. Xabar G‘azodagi tinchlik jarayoni to‘xtab qolgan bir paytda kelgan bo‘lib, Isroil hali ham sektorning katta qismini egallab turibdi, gumanitar yordam kirishi cheklangan holatda davom etmoqda.
Financial Times ko‘rgan loyiha hujjatida "xavfsiz va kuzatiladigan ta’minot zanjiri tizimi" va "portga asoslangan iqtisodiy ekotizim" ko‘zda tutilgan, shuningdek, yengil sanoat va ish o‘rinlari yaratish platformalari haqida gap boradi. Hujjatni kim tuzgani yoki muzokaralar qanchalik rivojlanganligi aniq emas. DP World vakili gazetaga hech qanday muzokaralar haqida xabar yo‘qligini aytgan, Birlashgan Arab Amirliklari Tashqi ishlar vazirligi esa izoh bermagan.
DP World – Dubay hukumatiga tegishli bo‘lib, dunyodagi eng yirik port operatorlaridan biri hisoblanadi va kompaniya kuniga 80 dan ortiq mamlakatlarda global savdoning taxminan 10 foizini qayta ishlaydi. Kompaniyaning yuqori rahbariyati fevral oyida uzoq yillik rais Sulton Ahmed bin Sulayem iste’foga chiqqanidan keyin qayta tashkil etilgan, uning Jeffri Epstein bilan aloqalari tekshiruvga uchragan edi. G‘azoning qayta qurilishi bo‘yicha muzokaralar, shu jumladan xavfsizlik, moliya va texnologiya sohalaridagi kompaniyalar bilan suhbatlar, parda ortida davom etmoqda.

Крупная логистическая компания DP World, базирующаяся в Дубае, провела переговоры с представителями, связанными с так называемым «Советом мира» Дональда Трампа, по управлению цепочками поставок и инфраструктурными проектами в секторе Газа. Согласно газете Financial Times, на переговорах изучалась возможность партнёрства компании с этой группой для контроля логистики гуманитарной помощи и коммерческих товаров, поступающих в осаждённую палестинскую анклаву.
В отчёте указано, что обсуждаемые предложения включали строительство нового порта в Газе или на близлежащем средиземноморском побережье Египта, а также создание свободной торговой зоны на территории, разрушенной войной. Эти планы являются частью давних предложений официальных лиц США по приватизации многих услуг и инфраструктуры палестинской территории в рамках их планов «новой Газы».
Однако критики обвиняют такие планы в отстранении палестинцев, обходе международных институтов, включая Организацию Объединённых Наций, и риске легитимизации принудительного перемещения палестинцев с их земель. Отчёт появился в то время, когда прогресс в достижении мира в Газе застопорился: Израиль продолжает оккупировать большие части анклавы, а доступ помощи остаётся сильно ограниченным, несмотря на объявленное в октябре прошлого года «перемирие», якобы достигнутое при посредничестве США.
Financial Times сообщает, что в рассмотренном проекте документа описывается видение «безопасной и отслеживаемой системы цепочек поставок» и «порт-ориентированной экономической экосистемы», наряду с платформами лёгкой промышленности и создания рабочих мест. Неясно, кто составил документ и насколько далеко продвинулись переговоры. Представитель DP World заявил газете, что не знает о каких-либо обсуждениях, а Министерство иностранных дел Объединённых Арабских Эмиратов не ответило на запрос FT.
DP World, принадлежащая правительству Дубая, является одним из крупнейших портовых операторов в мире и заявляет, что ежедневно обрабатывает около 10% мировой торговли в более чем 80 странах. Высшее руководство компании было переформировано после того, как давний председатель Султан Ахмед бин Сулайем ушёл в отставку в феврале после проверки его связей с покойным осуждённым секс-преступником Джеффри Эпштейном. Между тем, обсуждения, связанные с восстановлением Газы, продолжаются за кулисами, включая переговоры с компаниями в сферах безопасности, финансов и технологий.