Amnesty Internationalning 2025/2026 yilgi hisoboti dunyo bo‘ylab inson huquqlari buzilishlarining keskin o‘sishini va kuchlilarning 'yirtqich' xatti-harakatlarini tanqid qiladi. Hisobotda ta'kidlanishicha, 2025 yil ko‘plab siyosiy rahbarlar, jumladan Trump, Putin va Netanyaxu, iqtisodiy va siyosiy ustunlik uchun ommaviy vayronagarchilik, bostirish va zo‘ravonlik orqali harakat qilgan, ularning aksariyati jazosiz qolmoqda.
Amnesty International Germaniya bo‘limining Bosh kotibi Julia Duchrow intervyusida Eron urushini eng dolzarb muammo deb atadi, lekin u tashkilotning 140 ga yaqin mamlakatda hujjatlashtirilgan inson huquqlari buzilishlarini ta'kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, eronliklar ikki tomonlama tahdidga duch kelmoqda: bir tomondan, AQSh va Isroilning xalqaro huquqni buzgan hujumlari, ikkinchi tomondan, o‘z hukumatining repressiyalari, bu minglab o‘limlarga olib kelgan.
Hisobot, AQSh, Rossiya va Isroil kabi davlatlar qadimgi dunyo tartibidan voz kechganligini, ko‘plab boshqa davlatlar ham mustahqam xalqaro qoidalarga asoslangan siyosat tizimidan uzoqlashayotganini ta'kidlaydi. Ushbu tartib Ikkinchi Jahon Urushi va Holokostdan keyin 80 yil davomida qurilgan, ammo demokratiya va qonun ustuvorligiga sodiq davlatlar ko‘pincha nochor va tinchlikparvarlikka tayangan holda ko‘rinadi.
Amnesty International, AQSh va Isroil hukumatlarini alohida tanqid qiladi, ularning harakatlari mustamlakachilik, qullik va genotsid tarixini e'tiborsiz qoldirganligini da'vo qiladi. Hisobotda, Isroil hukumati tomonidan falastinliklarga nisbatan genotsid, aparteid va okkupatsiya qo‘llanilayotgani, Rossiya esa Ukrainada insoniyatga qarshi jinoyatlar sodir etishda davom etayotgani ta'kidlanadi.
Biroq, hisobot ba'zi ijobiy misollarni ham qayd etadi: ba'zi Yevropa davlatlari AQSh va Isroilning Eron hujumlariga qo‘shilishdan bosh tortgan, Eron va Vengriyada norozilik namoyishlari, Belarusda Maria Kolesnikova kabi faollarning ozod qilinishi. Bu inson huquqlari himoyasida davom etayotgan kurashni ko‘rsatadi, garchi global inqiroz chuqurlashsa ham.

В своем отчете за 2025/2026 годы правозащитная организация Amnesty International критикует резкий рост нарушений прав человека по всему миру и 'хищническое поведение' могущественных лиц. В документе утверждается, что 2025 год был отмечен действиями политических лидеров, таких как Трамп, Путин и Нетаньяху, которые осуществляли завоевания для экономического и политического доминирования через массовые разрушения, подавление и насилие, причем большинство виновных остаются безнаказанными.
Генеральный секретарь Amnesty International в Германии Юлия Духров в интервью DW назвала войну в Иране наиболее актуальной проблемой, подчеркнув, что организация задокументировала нарушения прав человека примерно в 140 странах. Она заявила, что иранцы сталкиваются с двойной угрозой: со стороны незаконных атак США и Израиля, включая удары по гражданскому населению и инфраструктуре, и со стороны репрессий собственного правительства, которые уже привели к тысячам смертей.
Согласно отчету, США, Россия и Израиль давно отошли от старого мирового порядка, а многие другие государства также все больше отдаляются от системы политики, основанной на твердых международных правилах. Этот порядок, созданный после Второй мировой войны и Холокоста за 80 лет, описывается как недостаточно стабильный, при этом страны, приверженные демократии и верховенству права, часто кажутся беспомощными и все больше полагаются на политику умиротворения.
Amnesty International особо выделяет правительства США и Израиля, критикуя их за игнорирование исторических фактов, связанных с колониализмом, рабством и геноцидом. В отчете резко осуждаются действия израильского правительства против палестинцев, включая геноцид, апартеид и оккупацию, а также продолжение Россией преступлений против человечности в Украине.
Несмотря на мрачную картину, в отчете отмечаются некоторые позитивные моменты: некоторые государства-члены ЕУ дистанцировались от атак США и Израиля на Иран, в Иране и Венгрии прошли протесты, а в Беларуси была освобождена правозащитница Мария Колесникова. Эти примеры дают надежду на продолжение борьбы за права человека в условиях углубляющегося глобального кризиса.