Pekinning janubidagi Yizhuang shahrida o‘tkazilgan yarim marafonda g‘ayrioddiy musobaqa bo‘lib o‘tdi – inson shaklidagi robotlar o‘zlarining jonli raqiblari bilan poyga qilishdi. Musobaqa ishtirokchilari to‘qnashuvlardan qochish uchun alohida yo‘laklarda yugurishdi, tomoshabinlar esa yo‘l bo‘ylab saf tortib, bu noyob manzarani kuzatishdi.
G‘olib robot – xitoylik Honor smartfon ishlab chiqaruvchisi tomonidan yaratilgan va avtonom navigatsiya tizimi bilan jihozlangan – 21 kilometrlik masofani atigi 50 daqiqa 26 soniyada bosib o‘tdi. Bu tezlik soatiga 25 kilometrga teng bo‘lib, nafaqat yakshanba kuni eng yaxshi natijani ko‘rsatgan insondan, balki jahon rekordchisi – ugandalik yuguruvchi Jacob Kiplimoning 57 daqiqa 20 soniyalik rekordidan ham ancha yuqori.
Robotlar o‘tgan yilgi musobaqaga nisbatan sezilarli taraqqiyot qayd etdilar. O‘tgan yili robotlar tez-tez yiqilib tushgan va eng yaxshisi marafonni ikki soat qirq daqiqadan ko‘proq vaqtda yakunlagan edi. Bu yil esa ishtirokchilar soni 20 tadan 100 tadan oshdi, bu sohaga qiziqishning oshganidan dalolat beradi.
Musobaqani tomosha qilgan 25 yoshli talaba Han Chenyu robotlarning tezligidan hayratda qoldi va yetakchi robotni suratga olish uchun deyarli vaqt topa olmadi. U texnologiyaning bunday sakrashidan hayajonlanganini, lekin shu bilan birga, ish joylariga ta‘sir qilishidan xavotir olganini aytdi. 41 yoshli tomoshabin Xie Ley esa robotlarning bir necha yil ichida kundalik hayotimizning bir qismiga aylanishi mumkinligini, uy ishlari, keksalar bilan hamrohlik yoki xavfli kasblarda, hatto yong‘in o‘chirishda foydalanish mumkinligini ta‘kidladi.
Xitoy hukumati robototexnika va sun‘iy intellekt sohasidagi sarmoyalarni rag‘batlantirmoqda. 2025 yilda ushbu sohaga 73,5 milliard yuan (10,8 milliard dollar) sarmoya kiritilgan. Xie Leyning so‘zlariga ko‘ra, robotlar avtonom navigatsiya jihatidan allaqachon insonlardan ustun bo‘la boshlagan, bu bir tomondan insoniyat uchun achinarli, lekin boshqa tomondan texnologiya yangi imkoniyatlar ochib beradi.

В Пекине состоялся необычный полумарафон, в котором человекоподобные роботы соревновались с живыми бегунами. Мероприятие прошло в районе Ичжуан на юге столицы, где зрители выстроились вдоль трассы, чтобы наблюдать за гонкой. Участники бежали по отдельным дорожкам, чтобы избежать столкновений, создавая уникальное зрелище на фоне стремительного технологического прогресса Китая.
Победителем стал робот-гуманоид, оснащенный автономной навигационной системой и представленный китайским производителем смартфонов Honor. Он преодолел дистанцию примерно в 21 км за 50 минут 26 секунд, развив среднюю скорость около 25 км/ч. Этот результат значительно превзошел не только лучшего человека-участника в воскресной гонке, но и текущий мировой рекорд среди мужчин, принадлежащий угандийскому бегуну Джейкобу Киплимо (57:20).
Успех робота демонстрирует впечатляющий прогресс по сравнению с прошлым годом, когда машины часто падали, а лучший из них финишировал более чем за 2 часа 40 минут. Количество участников-роботов выросло с около 20 до более 100, что свидетельствует о растущей популярности этого направления. Организаторы подчеркивают, что мероприятие направлено на стимулирование инноваций и популяризацию технологий.
Зрители, такие как 25-летняя студентка Хань Чэньюй, были поражены скоростью роботов – она едва успела достать телефон, чтобы сфотографировать лидера. Она выразила энтузиазм по поводу технологических скачков, но также отметила опасения по поводу потенциального влияния на рабочие места, особенно с учетом развития искусственного интеллекта. 41-летний Се Лэй, наблюдавший за забегом с семьей, предположил, что роботы могут вскоре стать частью повседневной жизни, выполняя задачи по дому, уходу за пожилыми или даже опасные работы, такие как тушение пожаров.
Инвестиции в робототехнику и так называемый воплощенный ИИ в Китае в 2025 году составили 73,5 млрд юаней (10,8 млрд долларов), согласно исследованию государственного агентства. Се Лэй прокомментировал: «Тысячи лет человек был на вершине на планете Земля. Но теперь посмотрите на роботов. Хотя бы в плане автономной навигации, в этом конкретном спортивном событии они уже начинают нас превосходить. С одной стороны, это заставляет немного грустить за человечество, но с другой – технология, особенно в последние годы, дает нам так много воображения».