AQSh Prezidenti Donald Trump Eron hukumati bilan tinchlik kelishuviga erishilmasa, mamlakatdagi har bir ko‘prik va elektr stansiyasini yo‘q qilish bilan tahdid qildi. Trump o‘zining Truth Social platformasida chop etgan xabarida, Eronning Hornuz bo‘g‘ozida kemalarga o‘q uzgani “bizning o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvimizni buzganini” da‘vo qildi va “Bu yaxshi emas edi, shunday emasmi?” deb qo‘shdi.
Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Ismoil Baqoiy esa AQShning Eron portlarini blokadaga olishini Pokiston vositachiligidagi o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvini “buzish” deb atadi. U Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasiga havola qilib, blokadani “Eronga qarshi tajovuz harakati” va “aholiga qarshi jamoaviy jazo” deb baholadi, bu esa urush jinoyati va insoniyatga qarshi jinoyat hisoblanadi, deb ta‘kidladi.
Tinchlik muzokaralari Pokiston poytaxti Islomoboddda davom etishi kutilmoqda. Trump o‘z vakillarining dushanba kuni kechqurun Islomoboddga borishini e‘lon qildi. Biroq, u shu bilan birga, “Biz juda adolatli va oqilona kelishuv taklif qilyapmiz va ular buni qabul qilishlarini umid qilamiz, chunki agar qabul qilmasalar, AQSh Eronning har bir elektr stansiyasi va har bir ko‘prigini yo‘q qiladi. ENDI YAXSHI ODAM O‘YINLARI YO‘Q!” deb tahdidini takrorladi.
Vaziyatni murakkablashtirgan holda, Yamanning Husi qo‘zg‘olonchilari Yaman yaqinidagi Bob al-Mandab bo‘g‘ozini yopish bilan tahdid qildi. Husilarning yuqori martabali amaldori Husayn al-Ezzi “Agar Sano Bob al-Mandabni yopishga qaror qilsa, barcha odamlar va jinlar uni ochishga ojiz bo‘ladi” deb e‘lon qildi. Bu tahdid Eronning Hornuz bo‘g‘ozidagi cheklovlarini kuchaytirgan paytda keldi.
Isroilning Livan bilan chegarasidagi eng yirik shahri bo‘lgan Qiryat Shmonada aholi Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbulloh militsiyasi bilan mojaroda o‘t ochishni to‘xtatishga qarshi ish tashlash amalga oshirdi. Shahar meri Avixay Stern bu harakatni “shimol aholisiga orqa o‘girish” deb atadi va “xavfli o‘t ochishni to‘xtatish” Isroilning shimoliy aholisining xavfsizligini qurbon qilayotganini ta‘kidladi. Ko‘pchilik aholi Binyamin Netanyaxu hukumatini AQSh Prezidenti Donald Trump tomonidan o‘t ochishni to‘xtatishni majburan qabul qilishda ayblamoqda.

Президент США Дональд Трамп пригрозил уничтожить каждый мост и электростанцию в Иране, если Тегеран не примет мирное предложение. В своём посте на платформе Truth Social в воскресенье Трамп заявил, что Иран нарушил соглашение о прекращении огня, обстреляв суда в стратегическом Ормузском проливе накануне. «Это было не очень мило, не так ли?» — написал он, обвинив иранские власти в эскалации напряжённости.
Иранский МИД, в свою очередь, осудил морскую блокаду со стороны США, назвав её «нарушением» соглашения о прекращении огня, достигнутого при посредничестве Пакистана. Официальный представитель МИД Ирана Исмаил Бакаи заявил в воскресенье в социальной сети X, что блокада является «актом агрессии» против Ирана и, по его словам, представляет собой «коллективное наказание иранского населения», что может квалифицироваться как военное преступление. Он сослался на резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН в поддержку своей позиции.
Мирные переговоры должны возобновиться в Исламабаде при посредничестве Пакистана. Трамп объявил, что американские переговорщики прибудут в пакистанскую столицу в понедельник вечером. Однако параллельно он продолжил жёсткую риторику, заявив: «Мы предлагаем очень справедливую и разумную сделку, и я надеюсь, они её примут, потому что, если нет, Соединённые Штаты уничтожат каждую электростанцию и каждый мост в Иране. С МИСТЕРОМ ХОРОШИМ ПАРНЕМ ПОКОНЧЕНО!»
Ситуацию дополнительно осложняет угроза йеменских повстанцев-хуситов закрыть Баб-эль-Мандебский пролив у побережья Йемена. Высокопоставленный представитель хуситов Хусейн аль-Эззи заявил в субботу вечером в социальной сети X, что «если Сана решит закрыть Баб-эль-Мандеб, то всё человечество и джинны окажутся бессильны его открыть». Эта угроза прозвучала на фоне ужесточения Ираном ограничений в Ормузском проливе и усилий медиаторов по продлению перемирия, срок действия которого истекает в среду.
В Израиле жители города Кирьят-Шмона, крупнейшего населённого пункта на северной границе с Ливаном, объявили забастовку в знак протеста против прекращения огня с поддерживаемой Ираном группировкой «Хезболла». Мэр города Авихай Штерн назвал перемирие «опасным», заявив, что оно «жертвует безопасностью жителей севера Израиля». Многие жители обвиняют премьер-министра Биньямина Нетаньяху в том, что он позволил навязать себе перемирие под давлением администрации Трампа, что противоречит ранее данным обещаниям о «решительной победе».