Malayziyaning Sabah shtatidagi Sandakan tumanida joylashgan "suv qishlog‘i"da yakshanba kuni erta tongda katta yong‘in sodir bo‘ldi. Yong‘in natijasida taxminan 1000 ta vaqtincha yasalgan uylar vayron bo‘lib, 9007 ga yaqin aholi uysiz qoldi. Bu hudud mamlakatning eng kambag‘al aholisi, jumladan mahalliy va fuqaroligi bo‘lmagan jamoalar yashaydigan joy hisoblanadi, ular yog‘och ustunlar ustida qurilgan, bir-biriga yaqin joylashgan uylarda istiqomat qiladi.
Tumanning yong‘in va qutqaruv boshlig‘i Jimm Lagungning aytishicha, yong‘in haqida soat 01:32 da (GMT 17:32) xabar berilgan. Sabah yong‘in va qutqaruv departamenti ikki stantsiyadan 37 nafar xodim yong‘inni o‘chirish uchun jo‘natilganini ma’lum qildi. Lagung bayonotida kuchli shamollar va uylarning bir-biriga yaqinligi yong‘inning tez tarqalishiga sabab bo‘lganini, past suv sathi esa ochiq suv manbasini olishni qiyinlashtirganini ta’kidladi.
Sandakan politsiya boshlig‘i Jorj Abd Rakman mahalliy "The Star" gazetasiga bergan intervyusida yong‘inni "juda keng ko‘lamli va yuragni ezuvchi voqea" deb ta’rifladi. Yong‘in departamenti yong‘in 10 akr maydonni qamrab olganini, tor kirish yo‘llari tufayli yong‘in mashinalari zarar ko‘rgan hududlarga o‘z vaqtida yetib bora olmaganini aytdi. Biroq, hech qanday jarohat yoki o‘lim holatlari qayd etilmagan, yong‘in departamenti "boshqa xavf yo‘q" deb e’lon qildi.
Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohim Facebook’dagi bayonotida federal hukumat Sabahdagi mahalliy hokimiyatlar bilan hamkorlikda jabrlanuvchilarga yordam va vaqtincha turar joy ta’minlashni tezlashtirish ustida ishlayotganini bildirdi. U "Hozirgi ustuvor vazifa jabrlanuvchilarning xavfsizligi va yerda darhol yordam ko‘rsatish" ekanligini ta’kidladi. Voqea mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy muammolari va infratuzilma kamchiliklarini yana bir bor ochib berdi.

Крупный пожар произошел рано утром в воскресенье в «водной деревне» в районе Сандакан на северо-востоке штата Сабах в Малайзии. В результате пожара было уничтожено около 1000 временных жилищ, оставив без крова примерно 9007 жителей. Этот район является домом для одних из самых бедных жителей страны, включая коренные и безгражданские общины, которые проживают в деревянных домах на сваях, расположенных вплотную друг к другу.
По словам начальника пожарно-спасательной службы района Джимми Лагунга, о пожаре было сообщено около 01:32 (17:32 GMT). Департамент пожарной охраны и спасения Сабаха заявил, что для борьбы с огнем было направлено 37 сотрудников с двух станций. Лагунг в своем заявлении отметил, что сильный ветер и близкое расположение домов привели к быстрому распространению пожара, а низкий уровень воды также затруднил доступ к открытому источнику воды.
Начальник полиции Сандакана Джордж Абд Ракман в интервью местной газете The Star охарактеризовал пожар как «очень масштабный и душераздирающий инцидент». По оценкам пожарного департамента, пожар затронул 10 акров земли, при этом пожарные машины не смогли вовремя добраться до пострадавших районов из-за узких подъездных путей. Однако, по данным департамента, жертв и пострадавших не зарегистрировано, и «больше нет опасности».
Премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим в заявлении на Facebook сообщил, что федеральное правительство координирует с местными властями Сабаха оказание помощи пострадавшим и предоставление временного жилья как можно скорее. Он подчеркнул, что «приоритетом сейчас является безопасность пострадавших и немедленная помощь на месте». Инцидент вновь высветил социально-экономические проблемы и инфраструктурные недостатки в регионе.