Strategik ahamiyatga ega bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozi yana yopildi, bu Eron va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi keskinlikning davom etishini ko‘rsatmoqda. Eronning nufuzli parlament spikeri Muhammad Baqer Qalibaf tinchlik kelishuvi hali ham “uzoq” ekanligini aytdi, garchi muzokaralar ma’lum darajada oldinga siljigan bo‘lsa ham. Bu bayonot ikki davlat o‘rtasidagi kelishmovchiliklar hal qilinishidan oldin ko‘p vaqt ketishini anglatadi.
Pokistonda o‘tkazilgan yuqori darajadagi muzokaralar kelishuvga olib kelmaganidan so‘ng, vositachilar harakatlarini davom ettirmoqda. Eron hukumati, AQSh rejimi Eron portlariga qo‘ygan blokadani olib tashlamaguncha, bu muhim dengiz savdo yo‘lini yopib qo‘yishini e’lon qildi. Bu qaror global neft va gaz tashishiga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin, chunki bo‘g‘oz dunyo neftining taxminan 20 foizini o‘tkazadi.
Eronning Islomiy Inqilobiy Gvardiyasi (IRGC) har qanday ruxsatsiz bo‘g‘ozdan o‘tishga urinish “dushman bilan hamkorlik” deb hisoblanib, bunday kemalarga nishon olinishini ogohlantirdi. Bu tahdid mintaqaviy xavfsizlikni yanada murakkablashtirib, xalqaro dengizchilik uchun xavf tug‘diradi. Hozirgi ikki haftalik o‘t ochmaslik muddati chorshanba kuni tugaydi, agar u uzaytirilmasa, vaziyat yanada keskinlashishi mumkin.
Vaziyat global energiya bozorlariga bevosita ta’sir ko‘rsatmoqda, chunki bo‘g‘ozning yopilishi neft narxlarining oshishiga olib kelishi kutilmoqda. Eron va AQSh o‘rtasidagi muzokaralar davom etayotgan bo‘lsa-da, Qalibafning so‘zlari shuni ko‘rsatadiki, kelishuvga erishish uchun hali ko‘p sa’y-harakatlar talab qilinadi. Bu keskinlik mintaqaviy barqarorlikka tahdid solib, xalqaro hamjamiyatni chalg‘itishda davom etmoqda.

Стратегически важный пролив Хормуз снова закрыт, что свидетельствует о продолжающемся обострении между Ираном и Соединенными Штатами. Влиятельный спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф заявил, что окончательное мирное соглашение все еще “далеко”, несмотря на некоторый прогресс в переговорах. Это заявление указывает на то, что разрешение разногласий между двумя странами потребует значительного времени.
После того как переговоры высокого уровня в Пакистане не привели к соглашению, посредники продолжают свои усилия. Иранские власти объявили, что будут держать этот жизненно важный морской торговый коридор закрытым до тех пор, пока американский режим не снимет блокаду иранских портов. Это решение может серьезно повлиять на глобальные поставки нефти и газа, поскольку через пролив проходит около 20% мировой нефти.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана предупредил, что любая попытка пройти через пролив без разрешения “будет считаться сотрудничеством с врагом, и судно-нарушитель будет поражено”. Эта угроза еще больше осложняет региональную безопасность, создавая риски для международного судоходства. Действующее двухнедельное перемирие истекает в среду, и если оно не будет продлено, ситуация может еще более обостриться.
Ситуация напрямую влияет на глобальные энергетические рынки, поскольку закрытие пролива может привести к росту цен на нефть. Хотя переговоры между Ираном и США продолжаются, слова Галибафа показывают, что для достижения соглашения потребуются значительные усилия. Это обострение продолжает угрожать региональной стабильности и отвлекать международное сообщество.