Ispaniya, Braziliya va Meksika o‘rtasida Barcelonada bo‘lib o‘tgan chap qanot rahbarlari yig‘ilishida Kubaga gumanitar yordamni oshirishga va'da berildi. Uch davlatning qo‘shma bayonotida Karib dengizi orol davlatiga qarshi AQSh tomonidan qo‘yilgan blokada natijasida yuzaga kelgan inqirozni yengillashtirish maqsadida yordam ko‘rsatish e‘lon qilindi. Bayonotda, shuningdek, har qanday harbiy aralashuvga qarshi chiqilib, Kuba xalqining o‘z kelajagini o‘zi belgilashi kerakligi ta‘kidlandi.
Yig‘ilish chap qanot rahbarlari tomonidan ko‘p tomonlama tizim va demokratiyani himoya qilish, shuningdek, o‘ng qanot tahdidiga qarshi kurashish maqsadida o‘tkazildi. Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanches, Braziliya Prezidenti Luiz Inasio Lula da Silva, Meksika Prezidenti Klavdia Sheynbaum va Janubiy Afrika Prezidenti Sirl Ramafosa kabi rahbarlar ishtirok etdi. Sanches o‘z nutqida demokratiyani o‘z-o‘zidan tushunib bo‘lmasligini, ko‘p tomonlama tizimga hujumlar va xalqaro huquqni zaiflashtirishga urinishlar xavfli ekanligini ta‘kidladi.
Sanches, shuningdek, global o‘ng qanot harakatini qoralab, ularning vaqtining tugashini bilgan holda baqirayotganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘ng qanotning dunyo tartibi haqidagi qarashlari tariflar va urushlar tufayli parchalanmoqda. Yig‘ilish davomida AQSh Prezidenti Donald Trampning Kubaga harbiy aralashuv va neft blokadasi tahdidlari ham muhokama qilindi, bu esa inqirozni kuchaytirgan.
Meksika Prezidenti Sheynbaumning Ispaniyaga tashrifi ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yaxshilashga qaratilgan bo‘lib, bu 2019-yildan beri keskinlashgan munosabatlardan keyin birinchi marta sodir bo‘ldi. Sheynbaum hech qanday diplomatik inqiroz bo‘lmaganini ta‘kidladi, ammo Ispaniya qiroli Filipp VI mustamlakachilik davridagi zo‘ravonliklarni tan oldi. Shu bilan birga, Madridda Venesuela muxolifat rahbari Mariya Korina Machadoning o‘ng qanot mitingi o‘tkazildi, bu esa siyosiy qutblanishni ko‘rsatdi.
Yig‘ilishning ikkinchi qismida Global Progressiv Harakatlanish initsiativasi boshlangani e‘lon qilindi, bu chap qanotning o‘ng qanotga qarshi xalqaro javobi sifatida ko‘rilmoqda. Nemis vitse-kansleri Lars Klingbeyl o‘ng qanot xalqaro bo‘lgani uchun ular ham shunday bo‘lishi kerakligini ta‘kidladi. Bu voqealar AQSh rejimining agressiv siyosati va global o‘ng qanot o‘sishi fonida demokratiya va tinchlik uchun kurashning muhim bosqichi sifatida qayd etildi.

На встрече левых лидеров в Барселоне Испания, Бразилия и Мексика пообещали увеличить гуманитарную помощь Кубе. В совместном заявлении трех стран было объявлено о намерении облегчить кризис, который, по их словам, является результатом блокады США против карибского островного государства. В заявлении также призвали к диалогу и выступили против любого военного вмешательства на Кубе, подчеркнув, что кубинский народ должен сам определять свое будущее.
Встреча была организована левыми лидерами для защиты многосторонней системы и демократии, а также для противодействия угрозе со стороны правых сил. В мероприятии участвовали премьер-министр Испании Педро Санчес, президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва, президент Мексики Клаудия Шейнбаум и президент Южной Африки Сирил Рамафоса, среди других. Санчес в своей речи отметил, что демократию нельзя воспринимать как данность, и осудил атаки на многостороннюю систему и попытки подорвать международное право.
Санчес также раскритиковал глобальные правые движения, заявив, что они "кричат и вопят не потому, что побеждают, а потому, что знают, что их время истекает". По его словам, их видение мирового порядка рушится из-за тарифов и войн, а их отрицание изменения климата, ксенофобия и сексизм являются наибольшей ошибкой. На встрече также обсуждались угрозы военного вмешательства и нефтяной блокады со стороны президента США Дональда Трампа в отношении Кубы, что усугубило кризис.
Визит президента Мексики Шейнбаум в Испанию направлен на улучшение отношений между двумя странами, которые были напряженными с 2019 года из-за требований Мексики об извинениях за злоупотребления во время испанской колонизации. Шейнбаум настаивала, что дипломатического кризиса не было, в то время как король Испании Фелипе VI признал наличие "много злоупотреблений" в колониальный период. Параллельно в Мадриде прошёл митинг правых сторонников с участием лидера венесуэльской оппозиции Марии Корины Мачадо, что подчеркивает политическую поляризацию.
Во второй части встречи была запущена инициатива "Глобальное прогрессивное движение", рассматриваемая как международный ответ левых на правые силы. Вице-канцлер Германии Ларс Клингайль заявил, что поскольку правые являются международными, левые также должны быть таковыми. Эти события происходят на фоне агрессивной политики режима США и роста глобальных правых движений, представляя собой важный этап борьбы за демократию и мир.