Buyuk Britaniya politsiyasi Londondagi Eron tilidagi ommaviy axborot vositalari tashkiloti binosiga qilingan o‘t qo‘yish urinishi bo‘yicha uch kishini qamoqqa olganini e'lon qildi. Voqea Londonning g‘arbiy qismidagi Wembley tumanida, soat 20:30 atrofida sodir bo‘lgan.
Politsiya ma'lumotlariga ko‘ra, 16 yoshli o‘smir, 19 va 21 yoshli ikki erkak hayotga xavf soladigan o‘t qo‘yishda gumon qilinib hibsga olingan. Patrul xizmatchilari binoga yo‘naltirilgan “yonayotgan idish” otilganini aniqlagan, ammo olov mashina to‘xtash joyiga tushib, o‘z-o‘zidan o‘chib qolgan.
Voqea joyidan qochgan deb hisoblangan qora SUV avtomobilini ta'qib qilgan politsiya, mashina Wembleydan shimoli-g‘arbda halokatga uchraganini aytdi. Voqea oqibatida hech kim jarohatlanmagan va binoga zarar yetmagan. Qo‘shni binolardagi odamlar ehtiyot chorasi sifatida evakuatsiya qilingan, ammo keyinchalik xavf yo‘qligi aniqlandi.
Politsiya tergovni “kontrterrorizm” detektivlari boshqarayotganini, ammo voqeani “terroristik hodisa” sifatida ko‘rib chiqmasligini ta'kidladi. Shuningdek, bu voqea ushbu hafta Finchleydagi sinaqogaga qilingan o‘t qo‘yish hujumi va o‘tgan oy Golders Greendagi yahudiy jamoasi tez yordam mashinalariga qilingan hujumlar bilan bog‘liq emasligi aytildi.
Britaniya matbuot agentligi xabar berishicha, hujum Eron hukumatiga tanqidiy munosabatda bo‘lgan “Eron International” telekanalining ona kompaniyasi Volant Media ofislariga qaratilgan. Bu voqea Londondagi xorijiy OAV muassasalariga nisbatan xavfsizlik muammolarini yana bir bor ko‘rsatib berdi.

Полиция Великобритании задержала трех человек по подозрению в попытке поджога офиса персоязычной медиаорганизации в северо-западном Лондоне. Инцидент произошел в районе Уэмбли около 20:30 по местному времени в среду.
По данным столичной полиции, задержаны 16-летний подросток и двое мужчин 19 и 21 года по подозрению в поджоге, создающем опасность для жизни. Патрульные офицеры обнаружили, что в сторону здания был брошен “горящий контейнер”, который упал на парковку и потух самостоятельно.
Полиция преследовала черный внедорожник, предположительно связанный с инцидентом, который позже разбился к северо-западу от Уэмбли. Пострадавших и повреждений здания не зарегистрировано. В качестве меры предосторожности были эвакуированы несколько соседних зданий, но позже угроза была признана отсутствующей.
Расследование ведут детективы “контртеррористического” подразделения, хотя инцидент не квалифицируется как “террористический”. Полиция также отметила, что этот случай не связан с поджогом синагоги в Финчли на этой неделе и поджогом машин скорой помощи еврейской общины в Голдерс-Грин в прошлом месяце.
По информации британского информационного агентства Press Association, атака была направлена на офисы Volant Media, материнской компании телеканала Iran International, известного критическими материалами о правительстве Ирана. Этот инцидент вновь поднимает вопросы безопасности для иностранных медиа в Лондоне.