Vengriyaning kutilayotgan yangi bosh vaziri Peter Magyar o'tgan hafta o'tkazilgan saylovda Viktor Orbanning Fidesz partiyasining 16 yillik hukmronligini tugatganidan so'ng, o'zining birinchi yirik matbuot anjumanida siyosat o'zgarishlarini e'lon qildi. Magyar Vengriyani Rossiyadan uzoqlashtirish va Yevropa Ittifoqiga qaytishga va'da berdi, bu uning saylovdagi muvaffaqiyatining asosiy omillaridan biri bo'ldi. Uning so'zlariga ko'ra, Vengriya YI mablag'lariga muhtoj bo'lgani uchun bu yo'nalish muhim ahamiyatga ega.
Magyar Rossiya bilan munosabatlarni keskin o'zgartirish niyatida ekanligini ta'kidladi: "Agar Vladimir Putin qo'ng'iroq qilsa, men telefonni ko'taraman, lekin bu qisqa suhbat bo'ladi va men uning urushni mening maslahatim bilan to'xtatishini o'ylamayman". U shuningdek, Rossiyani "xavfsizlik xavfi" deb atadi. Vengriyalik siyosatshunos Peter Kreko Magyar boshchiligida Vengriya "Yevropa Ittifoqida yoki NATOda Rossiyaning Troyan oti bo'lmaydi" deb izoh berdi.
Yangi rahbar AQSh bilan munosabatlarda o'zgarishlarni kuzatishni rejalashtirayotganini aytdi. U Donald Tramp bilan aloqa o'rnatishni rejalashtirmayotganini, chunki sobiq prezident Orbanni ochiqchasiga qo'llab-quvvatlagan, lekin AQShni "muhim ittifoqchi" deb hisoblaydi. Magyar, shuningdek, korrupsiyaga qarshi kurashish va Orbanni hokimiyatga qaytishini taqiqlovchi konstitutsiyaviy o'zgartirish taklif qilishni va'da qildi.
Ukraina masalasida Magyar uning Yevropa Ittifoqiga a'zoligini qo'llab-quvvatlashini, lekin "tezkor kirish"ni rad etishini bildirdi. U urush davomida mamlakatni qabul qilishni "mutlaqo mumkin emas" deb hisoblaydi va Ukrainaidagi vengriyalik ozchilik huquqlari uchun kafolatlar talab qiladi. Shu bilan birga, u Orbanga o'xshab, immigratsiyaga qarshi qat'iy pozitsiyani saqlab qolishni rejalashtiradi, hatto undan ham kam immigratsiyani istaydi.
Saylov natijalariga ko'ra, Magyarning Tisza partiyasi parlamentdagi 199 o'rindan 138 tasini va ovozlarning 53% ini qo'lga kiritdi, Fidesz esa faqat 55 o'rin va 38% ovoz oldi. Parlamentning yig'ilishi bilan Tisza partiyasining uchdan ikki ko'pchiligi Magyar bosh vazir etib saylanishini kutilmoqda. Peter Kreko Orbaning siyosiy qaytishi "o'rta yoki uzoq muddatda shubhali" deb hisoblaydi, chunki vengerlar uning Rossiya bilan do'stona munosabatlarini salbiy baholaydi.

Будущий новый премьер-министр Венгрии Петер Мадьяр на своей первой крупной пресс-конференции после победы на выборах, завершившей 16-летнее правление партии Фидес Виктора Орбана, объявил о предстоящих изменениях в политике. Мадьяр пообещал дистанцировать Венгрию от России и вернуть её в лоно Европейского союза, что стало одним из ключевых факторов его избирательного успеха. По его словам, этот шаг важен, поскольку Будапешт сталкивается с финансовыми трудностями и остро нуждается в средствах ЕС.
Мадьяр подчеркнул намерение резко изменить отношения с Россией: «Если Владимир Путин позвонит, я возьму трубку, но это, вероятно, будет короткий разговор, и я не думаю, что он прекратит войну по моему совету». Он также назвал Россию «угрозой безопасности». Венгерский политолог Петер Креко отметил, что при Мадьяре «Венгрия больше не будет троянским конём России в Европейском союзе или НАТО».
Новый лидер заявил о планах изменить подход к отношениям с США. Он не намерен звонить Дональду Трампу, который открыто поддерживал Орбана, но считает США «важным союзником». Мадьяр также пообещал бороться с коррупцией и предложить поправку к конституции, запрещающую возвращение Орбана к власти.
По вопросу Украины Мадьяр заявил о поддержке её членства в ЕС, но отверг «ускоренное присоединение». Он считает, что «принимать страну, находящуюся в состоянии войны, совершенно неприемлемо», и требует более сильных гарантий прав венгерского меньшинства в Украине. При этом, подобно Орбану, он сохраняет жёсткую позицию против иммиграции, стремясь к ещё большему её ограничению.
Согласно результатам выборов, партия Мадьяра Тиза получила 138 из 199 мест в парламенте и 53% голосов, тогда как Фидес — лишь 55 мест и 38% голосов. Ожидается, что после созыва парламента двухтретное большинство Тиза быстро изберёт Мадьяра премьер-министром. Петер Креко сомневается в политическом возвращении Орбана, отмечая негативное восприятие венграми его дружественных отношений с Россией.