Germaniyaning Veymar yaqinidagi Buxenvald kontslageri o‘tmish haqida xotirlash va hozirgi siyosiy keskinliklar o‘rtasida 81 yillik ozodlik marosimini o‘tkazdi. Marosimda aktyor va yozuvchi Hape Kerkeling o‘zining bu lagerdan omon qolgan bobosi Germanni esladi, uning so‘zlari o‘tmishni unutmaslik va o‘ng qanot populyizmidan ogohlantirishga qaratilgan edi. Kerkeling: "U ko‘p gapirmaydigan, ammo harakat qiladigan odam edi. Uning jimligi uning ruhini o‘rab olgan shisha devor edi", deb ta'kidladi.
Marosimda Polshadan 98 yoshli Alojzy Maciak va Belarusdan 99 yoshli Andrej Moiseenko kabi faqat ikkita sobiq mahbus ishtirok etdi, bu o‘tgan yillarga nisbatan sezilarli kamayishni ko‘rsatdi. 2015-yilda 70 yillik marosimda 80 ga yaqin, 2025-yilda 80 yillik marosimda esa atigi 15 kishi qatnashgan edi. Isroildan kelishi kerak bo‘lgan boshqa sobiq mahbuslar parvozlar to‘xtatilgani sababli kelolmadi.
Xotira markazi direktori Jens-Christian Vagner marosimni "hozirgi siyosiy nizolar va o‘zini o‘zi reklama qilish urinishlari uchun sahnaga aylantirish" haqida achchiq so‘zlar bilan boshladi. U o‘ng qanot ekstremistlar xotira madaniyatiga hujum qilib, uni "ayb madaniyati" deb atashini ta'kidladi, shu bilan birga, Türingiya shtatida AfD partiyasining 40% gacha ovoz olayotganini qayd etdi.
Marosim o‘rta sharq mojarolari tufayli ham soyada qoldi. "Kufiyalar tashabbusi" deb nomlangan guruh Falastin qurbonlari uchun Buxenvaldda namoyish o‘tkazishni rejalashtirgan, ammo sud buni taqiqlagan. Veymar temir yo‘l stantsiyasi atrofida 15 dan ortiq politsiya avtomobillari va xavfsizlik choralari ko‘rilganligi sababli, noroziliklar qo‘rquvi kundalik faoliyatga ta'sir ko‘rsatdi.
Federal hukumat vakili, Madaniyat va media komissari Volfram Vaymer nutq so‘zlaganida, "Alerta antifascista" deb qichqirgan chap qanot blokidan noroziliklar eshitildi. Vagner keyinchalik bu harakatni "pastkash" va "chidab bo‘lmas" deb baholadi, ayniqsa Vaymer sobiq mahbuslarga murojaat qilayotganda shovqin eng baland darajada bo‘lganini ta'kidladi. Marosim 50 ta gulchambar qo‘yilishi va "Buxenvald qasami" eslanishi bilan yakunlandi, bu sobiq mahbuslarning fashizmni ildizidan yo‘q qilish va tinchlik dunyosini qurish qasamini aks ettiradi.

В бывшем концентрационном лагере Бухенвальд под Веймаром в Германии прошла церемония по случаю 81-й годовщины освобождения, сочетавшая воспоминания о прошлом с современными политическими противоречиями. Актер и писатель Хапе Керкелинг выступил с речью о своем деде Германе, пережившем Холокост, подчеркнув важность сохранения памяти и предостерегая от правого популизма. Керкелинг заявил: "Он был не человеком многих слов, а человеком действия. Его молчание было как стеклянная стена вокруг его души".
На церемонии присутствовали лишь двое бывших узников: 98-летний Алёйзи Мацяк из Польши и 99-летний Андрей Моисеенко из Беларуси, что отражает резкое сокращение числа выживших по сравнению с предыдущими годами — в 2015 году на 70-ю годовщину приехали около 80 человек, а в 2025 году на 80-ю всего 15. Другие выжившие из Израиля не смогли прибыть из-за отмены рейсов.
Директор мемориала Йенс-Кристиан Вагнер в своей вступительной речи охарактеризовал текущую ситуацию как "использование мемориалов в качестве сцены для современных политических конфликтов и попыток саморекламы". Он отметил, что правые экстремисты атакуют культуру памяти, называя ее "культом вины", и при этом получают поддержку до 40% избирателей в Тюрингии, где ультраправая партия "Альтернатива для Германии" (АдГ) особенно сильна.
Церемония была омрачена конфликтами на Ближнем Востоке, с попытками левоавторитарных и, по словам Вагнера, антисемитских групп "захватить этот день для текущих политических целей". Группа "Инициатива Куфия" планировала провести в Бухенвальде акцию с акцентом на Палестину, но суд запретил мероприятие. Страх перед протестами привел к усиленным мерам безопасности: у веймарского вокзала было размещено более 15 полицейских фургонов.
Во время выступления федерального уполномоченного по культуре и СМИ Вольфрама Ваймера раздались протестные выкрики и скандирование "Алерта антифашиста" от левого блока, что Вагнер позже назвал "подлым" и "невыносимым", особенно учитывая, что шум был громче всего, когда Ваймер обращался к выжившим. Церемония завершилась минутой молчания, чтением "Клятвы Бухенвальда" и возложением 50 венков, символизирующих обещание бороться с фашизмом и строить мир.