AQShning sobiq vitse-prezidenti va Demokratik partiyaning 2024-yilgi nomzodi Kamala Harris, jamiyat huquqlari yetakchisi Al Sharpton bilan suhbatda, 2028-yilgi prezidentlik saylovida qatnashish ehtimolini bildirdi. Harris, 2024-yilda Donald Trumpga yutqazganidan so‘ng, Milliy Harakat Tarmog‘ining yillik anjumanida o‘zining kelajakdagi siyosiy rejalari haqida noaniq javob berdi, lekin "Men buni o‘ylayapman" deb aytdi.
Harris o‘z nutqida, 2021-2025-yillarda prezident Jo Baydenning ikkinchi rahbari sifatidagi tajribasini ta'kidladi. U: "Men to‘rt yil davomida AQSh prezidentligiga bir qadam masofada xizmat qildim. G‘arbiy qanotdagi ofisimda, Oval kabinetidan bir necha qadam narida, shu kabinetda va Vaziyat xonasida son-sanoqsiz soatlar o‘tkazdim. Men bu ishni va uning talablarini bilaman", dedi. U, shuningdek, 2024-yilgi saylovda 75 milliondan ortiq ovoz to‘plaganini eslatdi, bu Barak Obama va Bill Klintonning ko‘rsatkichlaridan yuqori.
2024-yilgi saylov kampaniyasi g‘alati sharoitda boshlangan edi. Bayden birinchi muhokamada savollarga javob bera olmagach, partiya uning o‘rniga Harrisni nomzod qilib ko‘rsatishga majbur bo‘ldi. Harris, primarilarda ishtirok etmasdan, iyul oyida nomzod sifatida tasdiqlandi va saylovga atigi to‘rt oy qolganda kampaniyani boshladi. Trump esa 312 elektoral ovoz bilan g‘alaba qozondi, Harris esa 226 ovoz oldi.
Harris, shuningdek, hozirgi Trump ma'muriyatini tanqid qilib, AQShning ittifoqchilariga nisbatan ishonchsizligi va ta'sirining pasayishini ta'kidladi. U: "Donald Trump ostida Amerika do‘stlarimiz uchun tobora ishonchsiz sherik bo‘lib qoldi va ikkinchi nuqtada, ta'sirimiz yo‘qoldi", dedi. U, bu muammolarni hal qilish uchun Trumpning muddati tugagandan keyin ham uzoq vaqt kerak bo‘lishini aytdi.
Anjuman, 2028-yilgi potentsial nomzodlar, jumladan Illinoys gubernatori JD Pritzker, Pensilvaniya gubernatori Josh Shapiro va sobiq Transport vaziri Pete Buttigieg ishtirokida bo‘lib o‘tdi. Harris, o‘zining kelajakdagi rejalari haqida aniq ma'lumot bermasdan, "Men buni amerikalik xalq uchun eng yaxshi ishni qilish mumkin bo‘lgan shaxs, joy va usul kontekstida o‘ylayapman" deb qo‘shimcha qildi.

Бывший вице-президент США и кандидат от Демократической партии на выборах 2024 года Камала Харрис намекнула на возможность своего участия в президентской гонке 2028 года. Во время выступления на ежегодной конвенции Национальной сети действий вместе с правозащитником Ал Шарптоном, Харрис избежала прямых обязательств, но заявила: «Слушайте, возможно, возможно. Я об этом думаю», отвечая на вопрос о её планах.
В своей речи Харрис подчеркнула свой опыт работы в Белом доме в качестве второго лица после президента Джо Байдена с 2021 по 2025 год. Она отметила: «Я четыре года служила, находясь в одном шаге от президентства США. Я провела бесчисленные часы в своём офисе в Западном крыле, в нескольких шагах от Овального кабинета, в самом Овальном кабинете, в Ситуационной комнате. Я знаю эту работу и её требования». Она также напомнила, что набрала более 75 миллионов голосов в 2024 году, превзойдя показатели Барака Обамы и Билла Клинтона.
Кандидатура Харрис в 2024 году была выдвинута в необычных обстоятельствах. После слабого выступления Байдена на первых дебатах, Демократическая партия вынудила его сойти с дистанции, и в конце июля 2024 года Харрис была утверждена как преемница. Не участвуя в праймериз, она начала кампанию менее чем за четыре месяца до выборов, но проиграла Дональду Трампу, который получил 312 голосов выборщиков против её 226.
Харрис также раскритиковала нынешнюю администрацию Трампа, обвинив её в подрыве доверия союзников и потере влияния США. Она заявила: «Америка при Дональде Трампе становится всё более ненадёжным партнёром для наших друзей, и, во-вторых, мы теряем влияние». По её словам, для восстановления позиций потребуется «серьёзная работа далеко за пределами срока этого человека».
Конвенция собрала потенциальных кандидатов на 2028 год, включая губернатора Иллинойса Джей Ди Прицкера, губернатора Пенсильвании Джоша Шапиро и бывшего министра транспорта Пита Буттиджича. Харрис, оставляя свои планы неопределёнными, добавила: «Я думаю об этом в контексте того, кто, где и как может лучше всего выполнить работу для американского народа. Я буду держать вас в курсе».