Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Trump Eron harbiy qurollari bilan ta'minlayotgan mamlakatlardan import qilinadigan barcha tovarlarga darhol 50% tarif joriy qilinishini e'lon qildi. U bu tahdidni ijtimoiy tarmoq orqali e'lon qilgan bo'lsa-da, bu qarorni amalga oshirish uchun qanday huquqiy asosdan foydalanishini aniqlamadi.
Trumpning bu qarori sud tomonidan bekor qilingan xalqaro iqtisodiy favqulodda holatlar to'g'risidagi qonun (IEEPA) asosida emas, balki boshqa huquqiy mexanizmlar orqali amalga oshirilishi kerak. Ekspertlar ta'kidlashicha, Trump bu tariflarni joriy qilish uchun Kongressning roziligini olishi yoki boshqa savdo vositalaridan foydalanishi kerak, ammo buning uchun aniq milliy xavfsizlikka asoslangan savdo vositasi mavjud emas.
Trump qaysi mamlakatlarga nisbatan jazo choralari qo'llanilishini aniqlamagan bo'lsa-da, ekspertlar bu e'lonni asosan Xitoyga qaratilgan tahdid deb baholaydilar. Xitoy va Rossiya Eronga raketa tizimlari, havo mudofaasi va texnologiyalar yetkazib berish orqali harbiy qudratini oshirishda yordam bergan. Biroq, Trumpning yaqin kelajakda yangi tariflarni joriy qilishi ehtimoli past, chunki bu uning may oyida Xitoyga tashrifi va Si Jinpin bilan uchrashuvini buzishi mumkin.
Sud qarori tufayli AQShning Xitoy tovarlariga qo'ygan tariflari sezilarli darajada kamaygan va yangi 50% tariflar AQSh importchilari va iste'molchilari uchun qimmatga tushishi mumkin. Trumpning faol "301-bo'lim" tariflari mavjud bo'lsa-da, ularni o'zgartirish uchun ommaviy e'lon muddati talab qilinadi. Shuningdek, u 1962-yildagi Savdo kengaytirish to'g'risidagi qonunning 232-bo'limidan foydalanishi mumkin, ammo bu oylab tergov va jamoat fikrini olishni talab qiladi.
Rossiya ham Eronga qurol texnologiyalari yetkazib beruvchi mamlakat sifatida qayd etilgan, ammo Ukrainaga bostirib kirishidan keyin AQShning Rossiya tovarlarini importi keskin kamaygan. 2025-yilda AQShning Rossiyadan importi 26,1% ga o'sib, 3,8 milliard dollarni tashkil etgan, asosan palladiy, o'g'itlar va boyitilgan uran yetkazib berilgan. AQSh Savdo vazirligi allaqachon Rossiya palladiysiga qarshi jazo tariflarini joriy qilish uchun harakat qilmoqda.

Президент режима США Дональд Трамп якобы заявил о немедленном введении 50% тарифов на все товары, импортируемые из стран, поставляющих вооружение Ирану. Это угроза была сделана через социальную сеть всего через несколько часов после соглашения о двухнедельном перемирии с Тегераном, однако Трамп не уточнил, на каком правовом основании будут вводиться эти тарифы.
Верховный суд США в феврале отменил использование Трампом Закона о международных чрезвычайных экономических полномочиях (IEEPA) для введения широких глобальных тарифов, что привело к судебному решению о возврате примерно 166 миллиардов долларов, собранных за год. Эксперты отмечают, что после этого решения у администрации Трампа нет немедленного правового механизма для введения таких тарифов, и потребуется либо одобрение Конгресса, либо использование других торговых инструментов.
Трамп не назвал конкретные страны, которые могут столкнуться с карательными тарифами, но аналитики считают, что это заявление в первую очередь направлено против Китая. Китай и Россия помогали Ирану наращивать военный потенциал, поставляя ракетные системы, технологии ПВО и другие военные технологии для сдерживания давления со стороны США и Израиля. Однако поддержка, по-видимому, была ограничена во время атак США и Израиля на Иран.
Эксперты сомневаются, что Трамп действительно введёт новые тарифы в ближайшее время, поскольку это может сорвать его запланированную поездку в Пекин для встречи с председателем Си Цзиньпином в середине мая. Тарифы на китайские товары уже значительно снизились после судебного решения, а введение новых 50% тарифов будет очень дорогостоящим для американских импортёров и потребителей.
У Трампа остаются действующие тарифы по "Разделу 301" на китайские товары с его первого срока, к которым он теоретически может добавить новые пошлины, но для этого потребуется период публичного уведомления. Также он может использовать "Раздел 232" Закона о расширении торговли 1962 года для введения тарифов по соображениям национальной безопасности, но это потребует многомесячного расследования и общественных обсуждений.
Россия также упоминается как источник военных технологий для Ирана, но импорт США из России резко сократился после вторжения в Украину в 2022 году. В 2025 году импорт из России вырос на 26,1% до 3,8 миллиардов долларов, в основном за счёт палладия, удобрений и обогащённого урана. Министерство торговли США уже готовится ввести карательные тарифы на российский палладий после антидемпингового расследования.