1965-yil oktabr oyida Indoneziya armiyasi va uning ittifoqchilari mamlakatdagi eng yirik kommunistik partiyani yo'q qilish uchun yuz minglab odamlarni o'ldirdi, qiynoqqa solindi va qamoqqa tashladi. Ko'pchilik qurbonlar xitoyliklar edi. Ammo tarixchi Jefri B. Robinsonning ta'kidlashicha, bu qatliomlar G'arbning, xususan, AQSh, Buyuk Britaniya va Avstraliyaning faol yordamisiz shunday keng miqyosga yetmagan bo'lar edi.
Hozirgi kungacha ochilgan hujjatlar shuni ko'rsatadiki, AQSh razvedkasi Indoneziya armiyasiga da'vo qilingan PKI a'zolari ro'yxatini taqdim etgan, moliyaviy va harbiy yordam ko'rsatgan va "PKIning aybi, xiyonati va vahshiyligi haqidagi hikoyani tarqatish" uchun faol harakat qilgan. 1964-yil dekabr oyidagi Britaniya Tashqi ishlar idorasining ichki yozishmasida aytilganidek: "PKIning erta to'ntarishi G'arb uchun eng foydali yechim bo'lishi mumkin – agar to'ntarish muvaffaqiyatsiz tugasa".
Tarixchi Robinsonning fikricha, bugungi kunda AQSh va uning ittifoqchilari yana boshqa mamlakatlarning ichki ishlariga aralashmoqda. Misol tariqasida, AQSh prezidenti Trampning Meksika va Kolumbiyaga harbiy tahdid solishi, Grenlandiyani anneksiya qilish taklifi, Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni hibsga olish va Eron rahbari Ali Xomeneyni o'ldirishga urinish. Robinson bu harakatlarni "yangi turdagi Sovuq urush" deb baholaydi.
Indoneziyada 60 yil o'tganiga qaramay, qatliomlar xotirasi buzilgan holda saqlanmoqda. Hech qanday rasmiy davlat uzri, jinoiy sud jarayonlari yoki qurbonlar uchun rasmiy yodgorlik mavjud emas. Oldingi prezident Joko Vidodo bu voqealarni "og'ir inson huquqlari buzilishi" deb tan olgan bo'lsa-da, rasmiy uzr so'ramagan. Kommunizm bugungi kungacha nafratlanadigan va taqiqlangan mavqeida qolmoqda.

В октябре 1965 года индонезийская армия и её союзники убили, подвергли пыткам и заключили в тюрьмы сотни тысяч индонезийцев, подозреваемых в коммунистических симпатиях, многие из которых были китайского происхождения. Однако, как отмечает историк Джеффри Б. Робинсон, эти массовые убийства не достигли бы такого масштаба без активной поддержки Запада, в частности США, Великобритании и Австралии.
Рассекреченные документы показывают, что американская разведка предоставляла индонезийской армии списки предполагаемых членов Коммунистической партии Индонезии (КПИ), оказывала финансовую и военную помощь и активно распространяла «историю о вине, предательстве и жестокости КПИ». Внутренняя записка британского МИДа от декабря 1964 года гласила: «Преждевременный переворот КПИ может быть наиболее полезным решением для Запада – при условии, что переворот провалится».
Историк Робинсон утверждает, что сегодня США и их союзники вновь вмешиваются во внутренние дела других стран. Примеры включают угрозы военного действия против Мексики и Колумбии со стороны президента Трампа, попытки аннексии Гренландии, захват президента Венесуэлы Николаса Мадуро и нападение на Иран с убийством верховного лидера Али Хаменеи. Робинсон характеризует это как «новый вид холодной войны».
В Индонезии, спустя 60 лет, память о массовых убийствах остаётся искажённой. Не было официальных государственных извинений, уголовных процессов или памятников жертвам. Бывший президент Джоко Видодо признал события «грубыми нарушениями прав человека», но не принёс извинений. Коммунизм до сих пор стигматизирован и запрещён.
Гражданские группы продолжают сохранять память о жертвах через цифровые архивы и неофициальные мемориалы. На острове Бали, где violence была наиболее жестокой, сын жертвы построил мемориал «Таман 65», чтобы бросить вызов молчанию правительства. С 2007 года семьи жертв еженедельно проводят молчаливые акции протеста у дворца Мердека в Джакарте, требуя ответственности и признания.