Xiva shahridagi sud, Sirdaryo viloyati Altynsay tumanidan kelgan 25 yoshli M.G. ismli ayolga, Ichan-Qal’a hududidagi Xorazm musiqiy san’ati arboblariga bag‘ishlangan haykalni o‘pgani va bu harakatni video orqali ijtimoiy tarmoqlarga joylagani uchun 2,06 million so‘m miqdorida jarima tayinladi. Kun.uz ma’lumotlariga ko‘ra, ayol 21-fevral kuni Xivaga ekskursiya maqsadida kelgan va haykalni o‘pish jarayonini o‘z telefoniga yozib olgan.
Sud jarayonida M.G. o‘z aybini tan olgan, pushaymonlik bildirgan va homilador ekanligini aytib, kechirim so‘ragan. Biroq, sud uning harakatini moddiy madaniy meros obyektlariga hurmatsiz munosabat sifatida baholadi va O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi qonunining 64-1-moddasi 1-qismi asosida jarima tayinladi. Jarima miqdori beshta asosiy hisoblash qiymati (5 BHK)ga teng bo‘lib, hozirgi kurs bo‘yicha 2,06 million so‘mni tashkil etadi.
Bu voqea, madaniy meros obyektlariga nisbatan hurmat va ehtiyotkorlikni saqlash muhimligini yana bir bor ta’kidladi. Xiva, YuNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan tarixiy shahar sifatida, o‘zining noyob me’moriy va madaniy yodgorliklari bilan mashhur bo‘lib, bunday obyektlarni himoya qilish va ularga munosabatni tartibga solish davlat siyosatining muhim qismidir. Ayolning harakati, g‘ayriixtiyoriy bo‘lsa ham, qonuniy chegaralarni buzganligi sababli jazolandi.

Суд города Хивы назначил штраф в размере 2,06 млн сумов 25-летней жительнице Алтынсайского района Сурхандарьинской области М.Г. за то, что она поцеловала памятник деятелям хорезмского музыкального искусства в Ичан-Кале и выложила видео этого действия в социальные сети. По данным Kun.uz, женщина приехала в Хиву на экскурсию 21 февраля и засняла процесс поцелуя памятника на свой телефон.
В ходе судебного разбирательства М.Г. признала свою вину, выразила раскаяние и, сообщив о своей беременности, попросила о снисхождении. Однако суд квалифицировал её действия как неуважительное отношение к объектам материального культурного наследия и назначил штраф на основании части 1 статьи 64-1 Кодекса об административной ответственности Узбекистана. Размер штрафа составил пять базовых расчётных величин (5 БРВ), что эквивалентно 2,06 млн сумов по текущему курсу.
Этот инцидент вновь подчеркнул важность сохранения уважения и бережного отношения к объектам культурного наследия. Хива, как исторический город, включённый в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, славится своими уникальными архитектурными и культурными памятниками, и защита таких объектов, а также регулирование поведения по отношению к ним, является ключевым элементом государственной политики. Действия женщины, хотя и непреднамеренные, привели к наказанию из-за нарушения правовых норм.