Ruminiya futbolining yirik shaxsi, futbolchi va murabbiy sifatida ko'plab sovrinlar sohibi bo'lgan Mircea Lucescu 80 yoshida vafot etdi. Uning o'limi Buxarest universiteti shoshilinch tibbiy yordam shifoxonasi tomonidan tasdiqlandi, u erda Lucescu juma kuni ertalab yurak xuruji bilan kasalxonaga yotqizilgan edi. Shifoxona bayonotida: "Janob Mircea Lucescu Ruminiya futbolining eng muvaffaqiyatli murabbiy va futbolchilaridan biri, 1984-yilda Ruminiya terma jamoasini birinchi marta Yevropa chempionatiga chiqargan shaxs edi. Butun avlod ruminiyaliklar uning suratini yuraklarida milliy ramz sifatida saqlab qolishdi", deb e'lon qilindi.
Lucescu 1945-yil 29-iyulda Buxarestda tug'ilgan va Ruminiya futbolida markaziy shaxsga aylandi. Uning murabbiy sifatidagi faoliyati deyarli yarim asrni qamrab oldi, u 2026-yilgi Jahon chempionati saralash bosqichigacha davom etdi. Uning so'nggi ishi Ruminiya terma jamoasi bosh murabbiyi bo'lib, u jamoani tark etishdan uch kun oldin Turkiyaga saralash o'yinida mag'lub bo'lishi bilan yakunlandi. Futbolchi sifatida Lucescu 1970-yilgi Jahon chempionatida o'z mamlakatini sardor sifatida himoya qilgan.
Lucescu o'zining murabbiy faoliyati davomida bir qator klublarda ishladi, jumladan, Italiyada Pisa, Brescia, Reggiana va Inter Milanda. U Bresciada "Brescia Romeno" laqabini olgan jamoa tuzdi, chunki u o'z vatandoshlari, jumladan, Gheorghe Xaji kabi afsonaviy futbolchilarni jalb qildi. Uning eng muvaffaqiyatli davri Ukraina klubi "Shaxtyor" Donetskda bo'lib, u yerda 12 yil davomida jamoa bilan 22 ta sovrin, shu jumladan 2009-yilda UEFA kubogini qo'lga kiritdi. Keyinchalik u Rossiyaning "Zenit" Sankt-Peterburg va Ukraina raqibi "Dinamo" Kiyev klublarida ishladi.
Lucescu vafoti Ruminiya va butun futbol olamida chuqur qayg'u uyg'otdi. Ruminiya prezidenti Nikusor Dan: "Mircea Lucescu Ruminiya futbolining yuksalishiga hal qiluvchi hissa qo'shdi, futbolchilarning ko'plab avlodlariga ilhom berdi va dunyoning eng yirik stadionlarida Ruminiyaning haqiqiy elchisi bo'ldi", deb ta'kidladi. UEFA prezidenti Aleksander Cheferin uni "futbolning haqiqiy o'ziga xos shaxsi, nodir futbol aqli, ajoyib qadr-qimmat va ehtirosga ega odam" deb atadi. "Shaxtyor", "Galatasaroy" va boshqa sobiq klublari ham uning yutuqlarini xotirlab, izdoshlariga hamdardlik bildirdilar.

Ключевая фигура румынского футбола, многократный победитель трофеев в качестве игрока и тренера Мирча Луческу скончался в возрасте 80 лет. Его смерть была подтверждена Университетской больницей скорой помощи в Бухаресте, куда Луческу был госпитализирован после сообщений о сердечном приступе в пятницу утром. В заявлении больницы говорится: «Господин Мирча Луческу был одним из самых успешных румынских футбольных тренеров и игроков, первым, кто вывел румынскую национальную команду на чемпионат Европы в 1984 году. Целые поколения румын выросли с его образом в сердцах как национальным символом».
Луческу родился 29 июля 1945 года в Бухаресте и стал центральной фигурой в румынском футболе. Его тренерская карьера охватила почти полвека, вплоть до отборочного турнира к чемпионату мира 2026 года. Его последней работой был пост главного тренера сборной Румынии, который он покинул после поражения от Турции в отборочном матче за три дня до своей смерти. Как игрок Луческу был капитаном своей страны на чемпионате мира 1970 года.
Луческу работал тренером в ряде клубов, включая итальянские «Пиза», «Брешиа», «Реджана» и «Интер Милан». В «Брешиа» он создал команду, прозванную «Брешиа Роменo», подписав своих соотечественников, в том числе легендарного Георге Хаджи. Наиболее успешным периодом его карьеры стала работа в украинском клубе «Шахтер» Донецк, где за 12 лет он выиграл 22 трофея, включая Кубок УЕФА в 2009 году. Позже он тренировал российский «Зенит» Санкт-Петербург и украинского соперника «Динамо» Киев.
Смерть Луческу вызвала глубокую скорбь в Румынии и футбольном мире. Президент Румынии Никушор Дан заявил: «Мирча Луческу внес решающий вклад в подъем румынского футбола, вдохновил поколения игроков и был настоящим послом Румынии на крупнейших стадионах мира». Президент УЕФА Александр Чеферин назвал его «одной из истинных оригинальных личностей игры – человеком редкого футбольного интеллекта, замечательного достоинства и страсти». Бывшие клубы, включая «Шахтер» и «Галатасарай», почтили память тренера, вспоминая его достижения.