Britaniya politsiyasi Lakenheath Qirollik havo kuchlari (RAF) bazasi yaqinida o‘tkazilgan namoyishda yetti kishini qamab oldi. Qo‘lga olingan besh erkak va ikki ayol namoyishchilar AQSh kuchlari tomonidan foydalaniladigan bu bazadan AQSh-Isroilning Eron ustidan urushi uchun samolyotlar uchishi haqidagi da'volarga norozilik bildirish uchun yig‘ilgan edi.
Namoyishni tashkil etgan Lakenheath Tinchlik Ittifoqi a'zolari, qo‘lga olingan yetti kishining "Biz genotsidga qarshimiz, biz Falastin Harakatini qo‘llaymiz" deb yozilgan kiyimlar kiygan holda hibsga olinganini ma'lum qildi. Politsiya esa ularni "taqiqlangan tashkilotni qo‘llashda gumon qilinib" qamagani haqida bayonot berdi.
Bosh vazir Kier Starmer boshchiligidagi Leyboristlar hukumati o‘tgan yili Falastin Harakatini "terrorchi" tashkilot deb e'lon qilib, unga a'zo bo‘lish yoki qo‘llab-quvvatlashni jinoyat deb belgiladi. Biroq, fevral oyida sud bu taqiqni "nisbatsiz" va so‘z erkinligi huquqiga aralashuv deb topdi, ammo hukumat apellyatsiya bergani uchun taqiq hozircha kuchda qolmoqda.
Namoyish tashkilotchilari Defend Our Juries ma'lumotlariga ko‘ra, ushbu guruhni qo‘llaganlik uchun 2700 dan ortiq odam qamalgan va yuzlab kishi ayblangan. Politsiya so‘nggi qamoqlar haqidagi bayonotida ularning "qonun hozirgi holatida bo‘lganidek, kelajakda bo‘lishi mumkin bo‘lganidek emas" bajarish majburiyati borligini ta'kidladi.
Shuningdek, shanba kuni Lakenheathda ikkita namoyishchi jamoat yo‘llarini to‘sib qo‘yganlikda ayblanib qamalgan. AQSh prezidenti Donald Trump esa Starmerning AQSh-Isroilning Eron ustidan urushida yetarlicha qo‘llab-quvvatlamasligi haqida norozilik bildirib, mamlakatlar o‘rtasidagi uzoq yillik ittifoqni kuchaytirgan.
Birlashgan Qirollik AQShga Eron ustidan "himoya" operatsiyalarini o‘tkazish va tinchlik davrida dunyo neftining 20 foizidan ortig‘i o‘tadigan Hormuz bo‘g‘ozini himoya qilish uchun Britaniya harbiy bazalaridan foydalanishga ruxsat bergan. Bu voqealar Britaniyada siyosiy noroziliklar va huquqiy tartib o‘rtasidagi keskinlikni aks ettiradi.

Британская полиция задержала семь человек по подозрению в поддержке запрещённой группы «Действие Палестины» на акции протеста возле базы Королевских ВВС (RAF) Лейкенхит в восточной Англии, которую используют американские войска. Пятеро мужчин и две женщины, арестованные в лагере мира у базы, собрались с другими активистами в воскресенье, чтобы выразить протест против предполагаемого использования базы в качестве пункта отправки американских самолётов, участвующих в американо-израильской войне против Ирана.
Организатор протеста «Альянс мира Лейкенхита» сообщил, что семеро задержанных были арестованы в одежде с надписью: «Мы против геноцида, мы поддерживаем „Действие Палестины“». Полиция заявила, что протестующие были задержаны «по подозрению в поддержке запрещённой организации».
Правительство лейбористов премьер-министра Кира Стармера запретило «Действие Палестины» как «террористическую» организацию в прошлом году, сделав членство или поддержку группы уголовным преступлением. Однако в феврале суд постановил, что запрет является «непропорциональным» и нарушает право на свободу слова. Правительство обжаловало это решение, и запрет временно остаётся в силе.
По данным организаторов протестов Defend Our Juries, более 2700 человек были задержаны и сотни обвинены в связи с акциями в поддержку группы. Полиция в заявлении о последних задержаниях подчеркнула, что обязана обеспечивать соблюдение закона «в его нынешнем виде, а не в том, каким он может стать в будущем».
В субботу у Лейкенхита также были задержаны два протестующих, обвинённых в создании препятствий на общественных дорогах. Президент США Дональд Трамп критиковал Стармера за якобы недостаточную поддержку в американо-израильской войне против Ирана, что обострило давний союз между странами.
Великобритания разрешила США использовать британские военные базы для проведения «оборонительных» операций против Ирана и защиты жизненно важного Ормузского пролива, через который в мирное время проходит около 20% мировой нефти. Эти события отражают растущую напряжённость между политическим инакомыслием и правопорядком в Великобритании.