️ O‘zbekiston Prezidenti administratsiyasining sud tizimini isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari Nodira Hakimova “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida shahvoniy shilqimlik uchun belgilangan ma’muriy qamoq muddatini oshirish rejalari haqida izoh berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi besh sutkalik ma’muriy qamoq jamoatchilikning keng noroziligini keltirib chiqarmoqda, chunki bu yetarli bo‘lmagan va juda rasmiy jazo hisoblanadi.
️ Ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirishga qaratilgan prezident farmoni bilan mas’ul idoralarga qonunlarga tuzatishlar kiritish topshirilgan. Bu tuzatishlar jinsiy jinoyatlar va huquqbuzarliklar, jumladan, shahvoniy shilqimlik uchun javobgarlikni kuchaytirishni nazarda tutadi. Bosh prokuratura boshqarmasi boshlig‘i Bahodir Sheranovning ta’kidlashicha, voyaga yetmaganlarga nisbatan shilqimlik holatlari bo‘yicha ishlar sudga yuborilishidan oldin tuman prokurori tomonidan ko‘rib chiqilishi, jazoning muqarrarligini ta’minlashga xizmat qiladi.
️ Hozirda O‘zbekistonda bolalarga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar ayrim hollarda jinsiy zo‘ravonlik sifatida emas, balki ma’muriy huquqbuzarlik sifatida baholanmoqda. Bu holatga avvalroq Nemolchi.uz loyihasi e’tibor qaratgan edi. Faollarning ta’kidlashicha, voyaga yetmaganlarga nisbatan uyatsiz-buzuq xatti-harakatlar sodir etgan shaxslar mutanosib jazodan qutulib qolmoqda, chunki tergovchilar va sudyalar ko‘pincha bu huquqbuzarlikni jinsiy zo‘ravonlik emas, balki ma’muriy huquqbuzarlik sifatida ko‘rib chiqmoqda.
️ Jazo tizimidagi muammolarni misol qilib, avvalroq xizmat safari paytida mehmonxonada hamkasbini jinsiy aloqaga rozi bo‘lmagani uchun yostiq bilan bo‘g‘gan erkak shahvoniy shilqimlik moddasi bo‘yicha faqat 5 sutka ma’muriy qamoq jazosini olgani xabar qilingan edi. Toshkent sudlari matbuot xizmati buni “ushbu modda sanksiyasida nazarda tutilgan eng yuqori jazo” deb atagan. Shu bilan birga, ko‘chada ayolga jinsiy a’zosini ko‘rsatgan erkak shahvoniy shilqimlik, mayda bezorilik va ichki ishlar organlari xodimlariga bo‘ysunmaslik moddalari bo‘yicha 15 sutka ma’muriy qamoq jazosiga hukm qilingan, bu esa jazolarning nomutanosibligini ko‘rsatmoqda.

️ Заместитель руководителя Администрации Президента Узбекистана по реформе судебной системы Нодира Хакимова в интервью телеканалу «Узбекистан 24» прокомментировала планы по увеличению срока административного ареста за непристойные действия. По её словам, нынешний пятисуточный административный арест вызывает широкое недовольство общественности, поскольку считается недостаточным и слишком формальным наказанием.
️ Указом Президента, направленным на усиление защиты прав женщин и детей, ответственным ведомствам поручено внести поправки в законодательство. Эти поправки предусматривают усиление ответственности за ряд сексуальных преступлений и правонарушений, включая непристойные действия. Как отметил начальник управления Генеральной прокуратуры Баходир Шеранов, рассмотрение дел о непристойных действиях в отношении несовершеннолетних районным прокурором до передачи в суд служит обеспечению неотвратимости наказания за преступления против несовершеннолетних.
️ В настоящее время в Узбекистане непристойные действия в отношении детей в некоторых случаях квалифицируются не как сексуальное насилие, а как административное правонарушение. На эту ситуацию ранее обращал внимание проект по борьбе с насилием Nemolchi.uz. Как подчеркивают активисты, лица, совершившие непристойные действия в отношении несовершеннолетних, часто избегают соразмерного наказания, поскольку следователи и судьи нередко рассматривают это правонарушение не как уголовное преступление, а как административное.
️ В качестве примера проблем в системе наказаний ранее сообщалось, что мужчина, который задушил подушкой коллегу в гостинице во время командировки за отказ вступить в половую связь, получил лишь 5 суток административного ареста по статье о непристойных действиях. Пресс-служба судов Ташкента назвала это «максимальным наказанием, предусмотренным санкцией данной статьи». В то же время, мужчина, показавший половой орган женщине на улице, был приговорён к 15 суткам административного ареста по статьям о непристойных действиях, мелком хулиганстве и неповиновении сотрудникам органов внутренних дел, что демонстрирует непропорциональность наказаний.