Jizzax viloyati, Mirzacho‘l tumanida, Favqulodda vaziyatlar bo‘yicha tuman bo‘limi rahbar o‘rinbosari pora olganlikda gumon qilinib, davlat xavfsizlik xizmati va Bosh prokuratura departamenti vakillari tomonidan qamoqqa olindi. Rasmiy shaxs, kafe rahbaridan 3 million so‘m olayotgan paytda qo‘lga olindi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu summa evaziga, MChS xodimi kafega nisbatan ma’muriy protokol tuzmaslik, uni yopmaslik va to‘plangan materiallarni sudga topshirmaslikni va’da qilgan. Shunday qilib, pul mukofoti evaziga aniqlangan qonunbuzarliklar uchun qonuniy oqibatlardan qochish taklif qilingan.
Hozirda, Favqulodda vaziyatlar bo‘yicha xodimga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar, sodir bo‘lgan voqea holatining barcha sharoitlarini aniqlash uchun zarur tergov choralarini amalga oshirmoqda. Bu holat, davlat xizmatchilarining korrupsiyaga qarshi kurashda davom etayotgan muammolarni aks ettiradi.

В Мирзачульском районе Джизакской области заместитель начальника районного отдела по чрезвычайным ситуациям был задержан сотрудниками Службы государственной безопасности совместно с представителями Департамента при Генеральной прокуратуре по подозрению в получении взятки. Должностное лицо было поймано с поличным в момент получения 3 миллионов сумов от руководителя кафе.
Как установило следствие, за эту сумму заместитель начальника отдела обещал не оформлять административный протокол, не закрывать точку и не передавать собранные материалы в суд. Таким образом, за денежное вознаграждение предлагалось избежать законных последствий за выявленные нарушения, что подчеркивает системные проблемы в борьбе с коррупцией среди государственных служащих.
В настоящее время в отношении сотрудника МЧС возбуждено уголовное дело. Правоохранительные органы проводят необходимые следственные действия для установления всех обстоятельств произошедшего, что может привести к дальнейшим разбирательствам и потенциальным санкциям.