YuNESEFning Innocenti tadqiqot markazi tomonidan o'tkazilgan yangi tadqiqotga ko'ra, 44 ta yuqori daromadli mamlakatlarda iqtisodiy tabaqalanishning yuqori darajasi bolalarning sog'lig'i, ovqatlanishi va o'quv ko'rsatkichlariga bevosita salbiy ta'sir ko'rsatmoqda. Tadqiqotda qayd etilishicha, ushbu davlatlarda deyarli har beshinchi bola qashshoqlik sharoitida yashaydi.
Hisobot matniga ko'ra, tahlil qilingan rivojlangan mamlakatlarda eng boy 20% uy xo'jaliklarining daromadlari eng kambag'al 20% uy xo'jaliklarining daromadlaridan o'rtacha besh baravar ko'p. Shu munosabat bilan tadqiqot markazi direktori Bo Viktor Nyulund eng og'ir oqibatlarni cheklash uchun eng nochor jamoalarda o'sayotgan bolalarning sog'lig'i, ovqatlanishi va ta'limiga davlat investitsiyalarini zudlik bilan oshirish zarurligini ta'kidladi.
YuNESEF ekspertlari moliyaviy tabaqalanishning voyaga etmaganlarning jismoniy holatiga ta'sirini to'g'ridan-to'g'ri bog'liqlik deb ataydi. Hisobotda ta'kidlanishicha, tengsizlik darajasi eng yuqori bo'lgan mamlakatlardagi bolalar ijtimoiy jihatdan tengroq davlatlardagi tengdoshlariga qaraganda ortiqcha vazndan taxminan 70% ko'proq aziyat chekadi. Bu holat ovqatlanishni o'tkazib yuborish va past sifatli mahsulotlar bilan bog'liq. Yevropa Ittifoqi statistikasi ham buni tasdiqlaydi: eng kam daromadli oilalardagi bolalarning atigi 58% yaxshi sog'lik ko'rsatkichlariga ega, eng boy qatlamlarda esa bu ko'rsatkich 73% ga etadi.
Ta'lim sohasida ham xuddi shunday bog'liqlik kuzatilgan: boy va kambag'al o'rtasidagi tafovut chuqur bo'lgan mamlakatlarda bolalar testlarining umumiy natijalari pastroq. YuNESEF xulosalariga ko'ra, jamiyatdagi tabaqalanish maksimal bo'lgan davlatlarda bolaning asosiy o'qish va matematika ko'nikmalarisiz maktabni tugatish ehtimoli 65% ni tashkil qiladi, tengsizlik darajasi past bo'lgan mamlakatlarda esa bu xavf 40% gacha kamayadi. Mamlakatlar ichida ham bu farq yaqqol ko'rinadi: tadqiqotchilarning ta'kidlashicha, 15 yoshli o'smirlarning 83% boy oilalardan, atigi 42% esa kam ta'minlangan oilalardan asosiy o'qish va hisoblash ko'nikmalariga ega.
Inqirozni bartaraf etish uchun YuNESEF boy davlatlar hukumatlarini ijtimoiy qo'llab-quvvatlash tizimlarini mustahkamlash, jumladan, eng kam ish haqini oshirish va bolalar nafaqalarini to'lash orqali bolalar qashshoqligini kamaytirish dasturlarini faollashtirishga chaqiradi. Shuningdek, hisobotda nochor hududlarning infratuzilmasini rivojlantirish, subsidiyalangan uy-joyga kirishni kengaytirish, yashil zonalar va dam olish joylariga investitsiyalar kiritish muhimligi ta'kidlangan.
Ta'lim sohasida tadqiqotchilar maktablar o'rtasidagi ijtimoiy-iqtisodiy tabaqalanishni yo'q qilish, o'quv muassasalarini kontingentdan qat'iy nazar resurslar bilan ta'minlash va bepul sog'lom maktab ovqatlanishini joriy etish, shuningdek, ushbu choralarni ishlab chiqishda bolalarning fikrini majburiy ravishda hisobga olishni tavsiya qiladi.

Согласно новому исследованию исследовательского центра ЮНИСЕФ Innocenti, высокий уровень экономического расслоения в 44 странах с высоким уровнем дохода напрямую ухудшает показатели здоровья, питания и успеваемости детей. Почти каждый пятый ребенок в этих государствах сегодня живет в бедности.
В докладе отмечается, что в проанализированных развитых странах доходы 20% самых обеспеченных домохозяйств в среднем более чем в пять раз превышают доходы 20% наименее обеспеченных семей. Директор исследовательского центра Бо Виктор Нюлунд заявил о необходимости срочно увеличить государственные инвестиции в здравоохранение, питание и образование детей, растущих в наиболее неблагополучных сообществах, чтобы ограничить самые тяжелые последствия данного неравенства.
Эксперты ЮНИСЕФ называют влияние финансового расслоения на физическое состояние несовершеннолетних прямой связью. Дети из стран с самым высоким уровнем неравенства примерно на 70% чаще страдают от избыточного веса по сравнению со сверстниками из более социально равных государств, что связывается с пропуском приемов пищи и низким качеством продуктов. Внутренняя статистика Европейского союза подтверждает эту тенденцию: хорошие показатели здоровья имеют лишь 58% детей из семей с самыми низкими доходами, в то время как среди наиболее обеспеченных слоев этот показатель достигает 73%.
Аналогичная зависимость зафиксирована и в сфере образования: в странах с глубоким разрывом между богатыми и бедными общие результаты детских тестов оказываются ниже. Согласно выводам ЮНИСЕФ, в государствах с максимальным расслоением общества вероятность того, что ребенок окончит школу без базовых навыков чтения и математики, составляет 65%, тогда как в странах с низким уровнем неравенства этот риск снижается до 40%. Внутри стран разрыв также выражен: базовыми навыками чтения и счета владеют 83% 15-летних подростков из обеспеченных семей и только 42% их сверстников из семей с низким достатком.
В качестве ключевых мер по преодолению кризиса ЮНИСЕФ призывает правительства богатых стран активизировать программы по сокращению детской бедности через укрепление систем социальной поддержки, включая повышение минимальной зарплаты и выплату детских пособий. Дополнительно подчеркивается важность инфраструктурного развития неблагополучных районов — расширения доступа к субсидируемому жилью, инвестиций в зеленые зоны и места для досуга.
В сфере образования авторы исследования рекомендуют искоренять социально-экономическое расслоение между школами, обеспечивать учебные заведения ресурсами независимо от контингента и внедрять бесплатное здоровое школьное питание, а также в обязательном порядке учитывать мнение самих детей при разработке этих мер.