Yevropa Ittifoqi Ukrainaga 90 milliard yevrolik (105 milliard dollar) kredit va Rossiyaga qarshi yangi sanksiyalar paketini yakuniy tasdiqladi. Bu qaror Vengriya va Slovakiya e'tirozlaridan so'ng qabul qilindi.
Muzokaralar uzoq davom etganidan so'ng, Vengriya va Slovakiya Ukrainaning Drujba neft quvuridagi ta'mirlash ishlaridan keyin neft yetkazib berishni qayta boshlaganidan so'ng e'tirozlarini olib tashladi.
Yevropa Ittifoqi tashqi siyosat rahbari Kaya Kallas "tushunmovchilik tugadi" deb izoh berdi. "Rossiyaning urush iqtisodiyoti tobora qiyinlashmoqda, Ukraina esa katta yordam olmoqda", dedi u.
AQSh Ukrainani qo'llab-quvvatlashni sezilarli darajada qisqartirgan va Rossiya neft eksportiga sanksiyalarni yumshatgan bir paytda, Yevropa Ittifoqining yordami muhim ahamiyatga ega.
Vengriyaning iste'foga chiqayotgan Bosh vaziri Viktor Orban kreditni kechiktirib, Ukrainani neft quvurini ta'mirlashga majburlashga urindi.
Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy qarorni olqishlab, "bugun mudofaa va Yevropa Ittifoqi bilan munosabatlarimiz uchun muhim kun" dedi. U birinchi tranchni may yoki iyun oyigacha olishni kutmoqda.
Shu bilan birga, Yevropa Ittifoqi Rossiyaga qarshi 20-sanksiyalar paketini ham ma'qulladi. Bu paket energetika, bank va savdo sohalarini qamrab oladi.
Sanksiyalar "soya floti" deb ataladigan eski tankerlarga qarshi choralarni va Rossiya kriptovalyuta savdosiga cheklovlarni o'z ichiga oladi.
Yevropa Ittifoqi, shuningdek, Qirg'izistonga ba'zi mashinalar sotilishini to'xtatib, mahsulotlarning Rossiyaga o'tishining oldini olishga harakat qilmoqda.

Европейский союз окончательно утвердил кредит Украине на 90 миллиардов евро (105 миллиардов долларов) и новый пакет санкций против России. Это решение было принято после того, как Венгрия и Словакия сняли свои возражения.
Спор был урегулирован после того, как Украина возобновила поставки нефти по нефтепроводу "Дружба" после ремонта. Венгрия и Словакия блокировали помощь, требуя решения этого вопроса.
Глава внешней политики ЕС Кая Каллас заявила: "Тупик преодолен. Военная экономика России находится под растущим давлением, а Украина получает серьезный импульс".
Задержка помощи ЕС произошла на фоне того, как США якобы сократили поддержку Киева и ослабили санкции против российского нефтяного экспорта в рамках американо-израильской войны против Ирана.
Уходящий премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, потерпевший сокрушительное поражение на выборах, использовал кредит как рычаг давления на Украину.
Президент Украины Владимир Зеленский приветствовал одобрение кредита, назвав это "важным днем для обороны и отношений с ЕС". Он призвал выплатить первый транш к маю или июню.
Одновременно ЕС утвердил 20-й пакет санкций против России, targeting энергетический, банковский и торговый сектора. Меры включают борьбу с "теневым флотом" и ограничения для криптовалютных трейдеров.
ЕС также впервые применил механизм запрета экспорта определенных товаров в Кыргызстан, чтобы предотвратить их попадание в Россию.