Rim papasi Leo Ekvatorial Gvineyadagi tashrifi chog‘ida Bata shahridagi qamoqxonada bo‘lib, mahbuslarga murojaat qildi. U adliya tizimi faqat jazolash uchun emas, balki jamiyatni himoya qilish va inson qadr-qimmatini tiklash uchun xizmat qilishi kerakligini ta’kidladi.
Papa Leo mahbuslarga “Siz yolg‘iz emassiz” deb murojaat qilib, ularni umidsizlikka tushmaslikka chaqirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, haqiqiy adolat “jabrlanuvchilar, jinoyatchilar va jamiyat hayotini qayta tiklashga intiladi”.
Inson huquqlari tashkilotlari Bata qamoqxonasidagi sharoitlarni keskin tanqid qiladi. Amnesty International ma’lumotlariga ko‘ra, mahbuslar muntazam ravishda kaltaklanadi va ko‘plab mahbuslarning taqdiri noma’lum – ularning qarindoshlari ularning tirik yoki o‘lganligini bilmaydi.
Ekvatorial Gvineya adliya vaziri Reginaldo Biyogo Ndong mahbuslarga nisbatan adolatli munosabatda bo‘linayotganini va hukumat inson huquqlarini himoya qilishga sodiqligini aytdi. Biroq, neftga boy bu mamlakat ko‘pincha inson huquqlari buzilishi va boylik tengsizligi uchun tanqid qilinadi.
Papa Leo, shuningdek, 2021-yilda harbiy bazadagi portlash qurbonlari xotirasiga bag‘ishlangan yodgorlikni ziyorat qildi. O‘shanda 100 dan ortiq kishi halok bo‘lgan, 600 kishi yaralangan edi.
Rim papasi Afrika bo‘ylab to‘rt davlatga qilgan safari doirasida Ekvatorial Gvineyada bo‘lib, u yerda prezident Teodoro Obiang Nguema Mbasogo bilan uchrashdi. Papa mamlakat resurslaridan butun aholi manfaatlari uchun foydalanishga chaqirdi va “imtiyozli kichik guruh” emas, balki keng xalq uchun baraka bo‘lishini ta’kidladi.
Ekvatorial Gvineya Transparency International tomonidan dunyodagi eng korruptsion davlatlardan biri sifatida baholanadi. Jahon banki ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakat aholisining yarmidan ko‘pi qashshoqlikda yashaydi. Siyosiy muxolifat deyarli mavjud emas, ommaviy axborot vositalari esa hukumat nazorati ostida.

Папа Римский Лев во время визита в Экваториальную Гвинею посетил тюрьму в Бате, известную своими ужасными условиями, и обратился к заключенным. Он подчеркнул, что система правосудия не должна служить лишь для наказания, но и для защиты общества и восстановления человеческого достоинства.
Понтифик заявил: «Истинное правосудие стремится не столько наказать, сколько помочь восстановить жизнь жертв, преступников и сообществ». Он призвал заключенных не отчаиваться, напомнив, что их семьи любят их и ждут.
Правозащитные организации, включая Amnesty International, сообщают, что в тюрьме Баты заключенных регулярно избивают в качестве наказания, а многие пропадают без вести — их родственники не знают, живы они или мертвы.
Министр юстиции Экваториальной Гвинеи Регинальдо Бийого Ндонг заявил, что с заключенными обращаются справедливо, а правительство стремится защищать права человека. Однако страна, богатая нефтью, часто критикуется за нарушения прав человека и огромное неравенство.
Папа Лев также посетил мемориал жертвам взрыва на военной базе в 2021 году, унесшего жизни более 100 человек и ранившего 600. Он призвал власти использовать природные ресурсы страны на благо всего населения, а не только привилегированной элиты.
Во время мессы в Монгомо понтифик предупредил, что будущее страны зависит от выбора народа, и призвал «служить общему благу, а не частным интересам, преодолевая разрыв между привилегированными и обездоленными».
Президент Теодоро Обианг Нгема Мбасого, правящий с 1979 года, провел частную встречу с Папой. Его правительство обвиняется в коррупции и использовании нефтяных доходов для обогащения элиты, что оно отрицает. Transparency International называет Экваториальную Гвинею одной из самых коррумпированных стран мира, а Всемирный банк сообщает, что более половины населения живет в бедности.