Meksika hukumati Turistik hududlarda xavfsizlikni kuchaytirishni boshladi. Bu Meksika shahri yaqinidagi Teotihuacan piramidalarida bir kishi sayyohlarga qarata o‘q uzgan voqeadan so‘ng yuz berdi. Hodisa FIFA Jahon chempionatiga ikki oydan kam vaqt qolganida sodir bo‘ldi.
Dushanba kuni yolg‘iz hujumchi Teotihuacan piramidalaridan birining tepasida otishma uyushtirib, bir kanadalik sayyohni o‘ldirdi va 13 kishini yaraladi. Bu joy YuNESKOning Jahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan va Meksikaning eng ko‘p tashrif buyuriladigan diqqatga sazovor joylaridan biridir.
Ertasi kuni jurnalistlar Meksika prezidenti Klaudiya Sheynbaumdan futbol turniri oldidan hukumat qanday xavfsizlik choralarini ko‘rayotgani haqida so‘rashdi. Meksika iyun-iyul oylarida AQSh va Kanada bilan birgalikda ushbu turnirni o‘tkazadi.
Teotihuacan Meksika shahridan bir soatlik masofada joylashgan bo‘lib, bayramlar davomida tashrif buyuruvchilar uchun asosiy joylardan biri bo‘lishi rejalashtirilgan edi. Otishmadan bir necha kun oldin mahalliy qonunchilar Jahon chempionati mehmonlari uchun piramidalarda tungi interaktiv yorug‘lik shousini qayta tiklash tashabbusini ilgari surgan edi.
Hodisa Sheynbaum hukumati fevral oyida Gvadalaxarada kartel zo‘ravonligi kuchayganidan keyin eng yirik futbol musobaqasi oldidan xavfsizlik imidjini yaratishga harakat qilayotgan bir paytda yuz berdi.
Sheynbaum seshanba kuni arxeologik ob’ektda hujumning oldini olish uchun xavfsizlik filtrlari yo‘qligini tan oldi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu “alohida hodisa” bo‘lgan va ilgari bunday jamoat joyida sodir bo‘lmagan.
Meksika kartel zo‘ravonligidan aziyat cheksa-da, ommaviy otishmalar AQShga qaraganda kam uchraydi. Sheynbaum hujumchi “tashqi ta’sirlar”, xususan 1999-yilda Koloradodagi Kolumbayn qirg‘ini sabab bo‘lganini ta’kidladi.
Meksika xavfsizlik kotibi Omar Garsia Harfuch xavfsizlik kuchlariga arxeologik ob’ektlar va asosiy turistik yo‘nalishlarda xavfsizlikni zudlik bilan kuchaytirishni buyurganini aytdi. Hukumat Milliy gvardiya ishtirokini oshiradi, xavfsizlik tekshiruvlarini kuchaytiradi va kuzatuv tizimlarini mustahkamlaydi.
Sheynbaum hukumati uning rahbarligida xavfsizlikdagi muvaffaqiyatlarni ta’kidlab kelmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, u lavozimga kelganidan beri qotilliklar keskin kamaygan. Biroq, fevral oyida Gvadalaxaradagi zo‘ravonlik xalqaro tashvishga sabab bo‘ldi. Sheynbaum turnirga tashrif buyuruvchilar uchun “hech qanday xavf” bo‘lmasligiga va’da berdi.
Hukumat xavfsizlik choralarini ikki baravar oshirib, butun mamlakat bo‘ylab 100 000 xavfsizlik xodimini joylashtirishni rejalashtirmoqda. Uchta mezbon shaharga – Mexiko, Gvadalaxara va Monterreyga alohida e’tibor qaratiladi. Rasmiylar 2000 dan ortiq harbiy texnika, o‘nlab samolyot va dronlar joylashtirilishini ma’lum qildi.
Piramidalardagi otishma noyob hodisa bo‘lishiga qaramay, bu hukumatning turnir davomida zo‘ravonlikning oldini olish qobiliyatiga oid shubhalarni yana kuchaytirdi.

Правительство Мексики объявило об усилении мер безопасности в туристических зонах после того, как мужчина открыл огонь по туристам у пирамид недалеко от Мехико. Инцидент произошел менее чем за два месяца до Чемпионата мира по футболу FIFA.
В понедельник одиночный нападающий устроил стрельбу на вершине одной из пирамид Теотиуакана — объекта Всемирного наследия ЮНЕСКО и одной из самых посещаемых достопримечательностей Мексики. В результате погиб один канадский турист, 13 человек получили ранения.
На следующий день журналисты засыпали президента Мексики Клаудию Шейнбаум вопросами о мерах безопасности, принимаемых ее правительством в преддверии мирового футбольного турнира. Мексика будет совместно принимать чемпионат с США и Канадой в июне-июле.
Теотиуакан, расположенный примерно в часе езды от Мехико, планировался как ключевое место для посетителей во время празднеств. За несколько дней до стрельбы местные законодатели даже продвинули инициативу по возобновлению ночного интерактивного светового шоу на пирамидах для гостей чемпионата, приостановленного после пандемии COVID-19.
Инцидент произошел на фоне попыток правительства Шейнбаум создать образ безопасности перед крупнейшим футбольным соревнованием после всплеска насилия со стороны картелей в Гвадалахаре в феврале.
Во вторник Шейнбаум признала, что на археологическом объекте отсутствовали фильтры безопасности для предотвращения атаки, отчасти, по ее словам, потому что стрельба была «изолированным инцидентом», который ранее не происходил в таком общественном месте.
Хотя Мексика страдает от насилия картелей, массовые расстрелы в общественных местах редки по сравнению с США. Шейнбаум отметила, что нападавший, предположительно, действовал под влиянием «внешних факторов», в частности массового убийства в школе «Колумбайн» в Колорадо в 1999 году.
Министр безопасности Мексики Омар Гарсия Харфуч заявил во вторник, что силам безопасности приказано «немедленно усилить безопасность» на археологических объектах и ключевых туристических направлениях по всей стране. Правительство увеличит присутствие Национальной гвардии, усилит проверки безопасности и укрепит системы наблюдения.
Правительство Шейнбаум подчеркивает успехи в области безопасности под ее руководством. Согласно официальным данным, убийства резко сократились с момента ее вступления в должность до самого низкого уровня за десятилетие. Однако вспышка насилия в Гвадалахаре в феврале вызвала волну беспокойства. Шейнбаум пообещала, что для болельщиков на турнире «не будет риска».
Правительство удвоило меры безопасности, планируя развернуть 100 000 сотрудников служб безопасности по всей стране, с особым вниманием к трем принимающим городам: Мехико, Гвадалахаре и Монтеррею. Чиновники заявили, что будет задействовано более 2000 единиц военной техники, десятки самолетов и дронов.
Несмотря на редкий характер стрельбы у пирамид, этот акт крайнего насилия вновь усилил критику способности правительства предотвратить насилие во время турнира и усилил давление на правительство.