Eronlik ayol futbolchilar Fotima Posandide va Otefe Ramezonisadeh Avstraliya hukumati tomonidan berilgan gumanitar vizalar tufayli mamlakatda 'xavfsiz boshpana' topganliklarini e'lon qildilar. Jum'adan beri birinchi marta ommaviy bayonotda ular Avstraliya hukumati, ayniqsa Ichki ishlar vaziri Toni Burkka minnatdorchilik bildirib, bu go'zal mamlakatda hayot va sport faoliyatini davom ettirish uchun umidga ega bo'lishlarini aytdi.
Avstraliya dastlab Eron terma jamoasidan olti futbolchi va bitta yordamchi xodimga gumanitar viza bergan, chunki ularning Osiyo Kubogi kampaniyasi Avstraliyada boshlangan vaqtda AQSh va Isroil Eron havo hujumlarini amalga oshirgan edi. Guruhning besh a'zosi keyinchalik fikrini o'zgartirib, vatanga qaytishga qaror qilgan, faqat Posandide va Ramezonisadeh Avstraliyada qolgan.
Duet o'tgan oy Ay-Lig Ayollar jamoasi Brisben Ror bilan mashg'ulotlarni boshlagan. Ularning bayonotiga ko'ra, hozirgi bosqichda asosiy e'tibor xavfsizlik, sog'liq va hayotni qayta qurish jarayoniga qaratilgan, ammo ular professional sportchilar sifatida Avstraliyada sport karerasini davom ettirish orzusi borligini ta'kidladilar.
Eronlik futbolchilarning xavfsizligi haqidagi tashvishlar bir nechta o'yinchilar Osiyo Kubogi o'yinida milliy madhiyani kuylamagach, Eron davlat televideniyesi ularni 'urush davridagi xoinlar' deb atagandan keyin paydo bo'ldi. Jamoaning qolgan a'zolari o'tgan oy Avstraliyadan qiyin qaytish safaridan so'ng Turkiya chegarasi orqali Eron vataniga yetib kelgan.

Иранские футболистки Фатима Пасандиде и Атефе Рамезанисаде объявили, что получили «безопасное убежище» в Австралии благодаря гуманитарным визам, выданным австралийским правительством. В своем первом публичном заявлении с пятницы они выразили глубокую благодарность австралийскому правительству, особенно министру внутренних дел Тони Бёрку, за предоставление гуманитарной защиты и надежду на будущее, где они смогут жить и соревноваться в безопасности.
Австралия изначально выдала гуманитарные визы шести игрокам и одному сотруднику поддержки из иранской сборной после того, как их кампания на Кубке Азии в Австралии началась как раз в момент, когда США и Израиль нанесли воздушные удары по Ирану. Пятеро из группы впоследствии передумали и решили вернуться домой, оставив в Австралии только Пасандиде и Рамезанисаде.
Дуэт начал тренировки с женской командой A-Лиги «Брисбен Роар» в прошлом месяце. По их словам, на данном этапе основное внимание уделяется безопасности, здоровью и началу процесса восстановления жизни, но они, как элитные спортсменки, мечтают продолжить свою спортивную карьеру в Австралии.
Обеспокоенность по поводу безопасности иранских игроков возникла после того, как несколько футболисток не спели государственный гимн на матче Кубка Азии, и иранское государственное телевидение назвало их «предателями военного времени». Остальная часть команды прибыла домой в Иран в прошлом месяце через турецкую границу после напряженного возвращения из Австралии.