London politsiyasi Trafalgar maydonida Falastin Harakati guruhini qo‘llab-quvvatlovchi 500 dan ortiq namoyishchini o‘tirish namoyishi paytida hibsga oldi. Rasmiylar faollarni olib chiqishdi, boshqa namoyishchilar esa olqishlar bilan ularni qarshi oldilar.
Shanba kuni namoyishchilar Falastin Harakatini qo‘llab-quvvatlovchi plakatlar ushlaganliklari uchun hibsga olinishdi, Metropolitan politsiyasi 18 yoshdan 87 yoshgacha bo‘lgan 523 kishining hibsga olinishini tasdiqladi. Falastin Harakati iyul oyida “terrorchi” tashkilot sifatida belgilangan, bu guruhga a’zolik yoki qo‘llab-quvvatlash 14 yilgacha qamoq jazosiga tortilishi mumkin edi. Garchi Oliy sud bu taqiqni fevral oyining o‘rtalarida bekor qilgan bo‘lsa-da, erkin nutq masalalari asosida, hukumat qarorga shikoyat qildi. Dastlab taqiqdan keyin hibsga olishlar to‘xtatilgan edi, ammo politsiya mart oyining oxirida uni qayta boshladi.
Namoyish tashkilotchilari “Bizning Hakamlarimizni Himoya Qiling” guruhi yuzlab odamlar “Buyuk Britaniya hukumati G‘azodagi Isroil genotsidida hamkorligi va uyda tinch namoyishlarga qarshi noto‘g‘ri bosim”ga qarshi chiqish uchun ishtirok etganini aytdi. Guruh politsiyani “hukumatning guruhga qo‘yilgan taqiqi Oliy sud tomonidan noqonuniy deb topilganiga qaramay, hibsga olishni tanlagani” uchun tanqid qildi. Xalqaro Amnistiya Buyuk Britaniya bo‘limi hibsga olishlarni “fuqarolik huquqlariga yana bir zarba” deb qoraladi va politsiya kuchlari “eski, muvaffaqiyatsiz siyosatiga – kartondan yasalgan plakatlar ushlagan odamlarni, shu jumladan bugun tayoqchali keksa ayolni ommaviy hibsga olishga” qaytganini ta’kidladi.
Falastin Harakati 2020-yilda tashkil etilgan bo‘lib, uning e’lon qilingan maqsadi “Isroilning genotsid va aparteid rejimida global ishtirokni” tugatish, asosan qurol zavodlarini, xususan Isroil mudofaa pudratchisi Elbit Systems kompaniyasining zavodlarini nishonga olgan. Taqiq, Falastin Harakatini al-Qoida kabi guruhlar qatoriga qo‘ygan holda, keng qarshi chiqishni keltirib chiqardi. Sudya guruhni qo‘llab-quvvatlashda ayblanganlarning barcha sud jarayonlarini to‘xtatib, 30 iyulga ko‘rib chiqishni belgiladi. Taqiq qo‘yilganidan beri deyarli 3000 kishi hibsga olingan, asosan guruhni qo‘llab-quvvatlovchi plakatlar ko‘rsatganliklari uchun, yuzlab odamlar endi ayblovlarga duch kelmoqda.

Полиция Лондона арестовала более 500 протестующих, поддерживающих группу «Палестинское действие», во время сидячей демонстрации на Трафальгарской площади. Офицеры удалили активистов, в то время как другие демонстранты приветствовали их аплодисментами.
В субботу протестующие столкнулись с арестами за удерживание плакатов в поддержку «Палестинского действия», и столичная полиция подтвердила 523 ареста людей в возрасте от 18 до 87 лет. «Палестинское действие» было обозначено как «террористическая» организация в июле, что делает членство или поддержку группы наказуемым до 14 лет тюрьмы. Хотя Высокий суд отменил этот запрет в середине февраля, ссылаясь на проблемы свободы слова, правительство обжаловало решение. После первоначальной паузы в арестах после приказа полиция возобновила их в конце марта.
Организаторы протеста «Защитим наших присяжных» заявили, что сотни людей участвовали, чтобы выступить против «соучастия правительства Великобритании в геноциде Израиля в Газе и ошибочного подавления мирных протестов дома». Группа раскритиковала полицию за «выбор арестов, несмотря на то, что запрет правительства на группу был признан незаконным Высоким судом». Amnesty International UK осудила аресты как «еще один удар по гражданским свободам», отметив, что полиция «вернулась к своей старой, провальной политике – массовым арестам людей, держащих куски картона, включая сегодня пожилую женщину с тростью».
«Палестинское действие» было основано в 2020 году, и его заявленная цель – положить конец «глобальному участию в геноцидальном и апартеидном режиме Израиля», в основном нацеливаясь на оружейные заводы, особенно израильского оборонного подрядчика Elbit Systems. Запрет, который помещает «Палестинское действие» в один ряд с такими группами, как «Аль-Каида», вызвал значительную негативную реакцию. Судья приостановил все судебные процессы над теми, кто обвиняется в поддержке группы, назначив рассмотрение на 30 июля. С момента введения запрета было произведено почти 3000 арестов, в основном за демонстрацию плакатов в поддержку группы, и сотни людей теперь сталкиваются с обвинениями.