AQSh prezidenti Donald Trump o‘z vitse-prezidenti JD Vanceni Eron bilan Islomobodda bo‘lib o‘tadigan yuqori darajadagi muzokaralarda zaif o‘t ochishni to‘xtatishni mustahkamlash vazifasi bilan yubordi. Eron Isroilning Livanga qilgan hujumlari sababli o‘t ochishni to‘xtatishni buzish bilan tahdid qilmoqda. Vancening Islomobodga safari global iqtisodiy va siyosiy bosimlar fonida sodir bo‘lmoqda.
Livanda vaziyat keskinlashmoqda. Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) Juma kuni oziq-ovqat xavfsizligi pasayayotgani, narxlar oshayotgani va ta’minot zanjirlari uzilgani haqida ogohlantirdi. Jahon Oziq-ovqat Dasturi (JOD) Livandagi mamlakat direktori Allison Omanning so‘zlariga ko‘ra, bir oy ichida sabzavot narxlari 20%dan ortiq, non narxlari esa 17%ga oshgan. Isroilning Livandagi hujumlari 1 milliondan ortiq odamni, jumladan, fermerlarni ko‘chirishga majbur qildi, bu esa oziq-ovqat inqirozini kuchaytirmoqda.
Gumanitar vaziyat yomonlashmoqda. Germaniya Qizil Xochi prezidenti Hermann Gröhe Juma kuni Livandagi gumanitar vaziyat sezilarli darajada yomonlashganini aytdi. U zich aholi yashaydigan hududlar hujumga uchragani, ko‘p kasalxonalar jarohatlanganlar bilan to‘lib-toshgani va dorilar yetishmasligi xavfi borligini ta’kidladi. Jahon Sog‘liqni Saqlash Tashkiloti (JSST) Livandagi sog‘liqni saqlash tizimi Isroil hujumlari tufayli halokat chegarasida ekanligini ogohlantirdi. Urush boshlanganidan beri 13 ta kasalxona shikastlangan va 6 tasi yopilgan.
AQShda inflyatsiya keskin oshdi. Hukumat ma’lumotlariga ko‘ra, mart oyida iste’mol narxlari indeksi (INI) yiliga 3,3%ga oshdi, bu Yaqin Sharqdagi urush tufayli energiya narxlarining oshishi natijasida sodir bo‘ldi. Benzin narxlari fevral va mart o‘rtasida 21,2%ga oshdi, bu 1967-yildan beri eng katta oylik o‘sishdir. Trump ma’muriyati urushning iqtisodiy ta’siri vaqtincha bo‘lishini da’vo qilmoqda, ammo bu o‘sishlar global iqtisodiy zarbalarning AQShga ham ta’sir qilishini ko‘rsatmoqda.
Isroil Ispaniyani CMCC dan chetlashtirdi. Isroil Bosh vaziri Benjamin Netanyahu Ispaniyani Isroilga nisbatan ‘dushmanlik’da ayblab, Ispaniya xodimlarini Tinchlikni o‘rnatish markaziga (CMCC) kirishini blokladi. Netanyahu Ispaniya hukumatining tanqidlarini ‘munofiqlik va dushmanlik’ deb atadi. Isroil tashqi ishlar vaziri Gideon Saar Ispaniyaning CMCC yig‘ilishlaridan chetlashtirilganini e’lon qildi, bu harakat AQSh prezidenti Trumpning tinchlik rejasini amalga oshirishda muammolarni keltirib chiqarishi mumkin.
JD Vance Eron bilan muzokaralar uchun Islomobodga yo‘l oldi. AQSh vitse-prezidenti JD Vance Juma kuni Eron vakillari bilan Pokistonda muzokaralar olib borish uchun yo‘l oldi. U ‘ijobiy’ natijaga umid qilayotganini, ammo Tehronni AQSh delegatsiyasini ‘o‘ynashga’ urinmaslik kerakligi haqida ogohlantirdi. Vance chet elda harbiy aralashuvlarga shubha bilan qaragan va AQSh qo‘shinlarini cheksiz mojarolarga yuborishga qarshi chiqqan, ammo u Islomoboddagi AQSh delegatsiyasini boshqarish uchun qaytdi.
Livanda vaziyat murakkablashmoqda. Hizbulloh Juma kuni Isroilning Ashdod shahridagi dengiz bazasiga raketa hujumi uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga oldi. Guruh o‘t ochishni to‘xtatishni buzgani uchun javoban hujum qilganini aytdi. Janubiy Livanda Hizbulloh jangarilari Bint Jbeil shahrida Isroil qo‘shinlariga qarshi yengil qurollar, RPG va raketa hujumlaridan foydalanmoqda. Isroil Qurolli Kuchlari (IQK) bosh shtab boshlig‘i leytenant general Eyal Zamir qo‘shinlarga shimoldagi aholiga tahdidni bartaraf etish maqsadini berganini aytdi.
Eronning sobiq oliy rahbari Xomeneiy uchun motam marosimlari bo‘lib o‘tmoqda. Minglab eronliklar Juma kuni Tehronda AQSh-Isroil havo hujumlarida halok bo‘lgan sobiq oliy rahbar Oyatulloh Ali Xomeneiy uchun duo qilish uchun yig‘ildi. Davlat televideniyasi ko‘rsatgan videolarda katta olomon inqilob yetakchisi Ruhulloh Xomeyniy maqbarasida juma namozini o‘qiyotgani ko‘rsatildi. Motam marosimlari chorshanba kuni boshlangan va an’anaviy 40 kunlik motam davri bilan bir vaqtga to‘g‘ri kelgan.
Britaniya Bosh vaziri Keir Starmer Hormuz bo‘g‘ozi orqali dengiz harakatini tiklash bo‘yicha AQSh prezidenti Trump bilan muhokama qilganini aytdi. Starmer Qatarda bo‘lib, siyosiy, diplomatik reja va harbiy imkoniyatlar ustida ishlayotganini aytdi. U Tinchlikni o‘xnash tashkiloti (NATO) haqida so‘ralganda, ittifoq AQSh va Yevropa manfaatlarida ekanligini ta’kidladi. Britaniya mudofaa vaziri Jon Xili NATOga sodiqligini tasdiqladi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Ukraina harbiy xodimlari bir nechta Yaqin Sharq mamlakatlarida Eron ‘Shahed’ dronlarini yo‘q qilganini aytdi. Zelenskiy Ukraina mutaxassislari mintaqada havo hujumidan himoya tizimlarini mustahkamlashga yordam berayotganini, bu esa Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi urushda qo‘lga kiritilgan tajriba asosida amalga oshirilayotganini aytdi. U Ukraina mamlakatlarning xavfsizligini mustahkamlashga yordam berayotganini, buning evaziga esa harbiy, moliyaviy va siyosiy yordam olayotganini ta’kidladi.
Fransuz energetika giganti TotalEnergies Saudiya Arabistonining Jubayl shahridagi yirik neftni qayta ishlash zavodini Eron hujumi tufayli yopganini aytdi. SATORP zavodi 465 ming barrel neftni kuniga qayta ishlaydi va dunyodagi eng yirik qayta ishlash platformalaridan biridir. Saudiya Arabistonining neft ishlab chiqarish quvvati Eronning energiya ob’ektlariga hujumlari tufayli kuniga 600 ming barrelga qisqargani xabar qilinmoqda.
Islomobodda muhim muzokaralar bo‘lib o‘tmoqda. Pokiston poytaxti Islomobod AQSh va Eron rasmiylari o‘rtasidagi nodir muzokaralar uchun global diqqat markaziga aylangan. Shahar ko‘chalari qo‘shimcha xavfsizlik choralari bilan qoplangan, bu muzokaralarning jahon tinchligi uchun muhim ahamiyatga ega ekanligini ko‘rsatmoqda. Muzokaralar natijasi Yaqin Sharqdagi mojaro va global iqtisodiyotga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Президент США Дональд Трамп поручил своему вице-президенту Джей Ди Вэнсу укрепить шаткое прекращение огня на переговорах высокого уровня с Ираном в Исламабаде. Иран угрожает нарушить перемирие из-за ударов Израиля по Ливану. Поездка Вэнса в Исламабад происходит на фоне глобального экономического и политического давления.
Ситуация в Ливане ухудшается. Организация Объединенных Наций (ООН) в пятницу предупредила о росте продовольственной безопасности, росте цен и сбоях в цепочках поставок. По словам директора Всемирной продовольственной программы (ВПП) в Ливане Эллисон Оман, за один месяц цены на овощи выросли более чем на 20%, а цены на хлеб — на 17%. Удары Израиля по Ливану вынудили более 1 миллиона человек, включая фермеров, покинуть свои дома, что усугубляет продовольственный кризис.
Гуманитарная ситуация становится критической. Президент Немецкого Красного Креста Герман Грёхе в пятницу заявил, что гуманитарная ситуация в Ливане значительно ухудшилась. Он отметил, что густонаселенные районы подвергаются атакам, многие больницы переполнены, и существует риск нехватки лекарств. Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) предупредила, что система здравоохранения Ливана находится на грани срыва из-за израильских ударов: с начала войны повреждены 13 больниц, шесть закрыты.
Инфляция в США резко выросла. По данным правительства, в марте индекс потребительских цен (ИПЦ) вырос на 3,3% в годовом исчислении, что связано с ростом цен на энергоносители из-за войны на Ближнем Востоке. Цены на бензин выросли на 21,2% между февралем и мартом — самый большой месячный рост с 1967 года. Администрация Трампа утверждает, что экономические сбои от войны временны, но рост цен показывает уязвимость США к глобальным потрясениям.
Израиль исключил Испанию из CMCC. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху обвинил Испанию во «враждебности» к Израилю и заблокировал доступ испанского персонала в Центр гражданско-военной координации (CMCC). Нетаньяху назвал критику испанского правительства «лицемерием и враждебностью». Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар объявил об исключении Испании из встреч CMCC, что может осложнить реализацию мирного плана президента Трампа.
Джей Ди Вэнс отправился на переговоры с Ираном в Исламабад. Вице-президент США Джей Ди Вэнс в пятницу вылетел в Пакистан для переговоров с иранскими представителями. Он заявил, что надеется на «позитивный» исход, но предупредил Тегеран не пытаться «играть» с американской делегацией. Вэнс, известный скептицизмом к иностранным военным интервенциям, вернулся, чтобы возглавить делегацию США в Исламабаде.
Ситуация в Ливане обостряется. «Хезболла» взяла на себя ответственность за ракетную атаку на израильскую военно-морскую базу в Ашдоде. Группа заявила, что атака является ответом на нарушение Израилем прекращения огня. На юге Ливана боевики «Хезболлы» используют легкое оружие, РПГ и ракетные обстрелы против израильских войск в городе Бинт-Джбейль. Начальник штаба Армии обороны Израиля (АОИ) генерал-лейтенант Эяль Замир посетил войска, подчеркнув цель устранения угрозы для жителей севера.
В Иране прошли траурные церемонии по бывшему верховному лидеру. Тысячи иранцев собрались в Тегеране в пятницу для молитвы по бывшему верховному лидеру аятолле Али Хаменеи, погибшему в американо-израильских авиаударах. Церемонии совпали с окончанием традиционного 40-дневного траура в шиитском исламе.
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер обсудил с президентом Трампом восстановление морского движения через Ормузский пролив. Стармер заявил, что работает над коалицией стран и планом, включающим политические, дипломатические и военные аспекты. На вопрос о НАТО он подчеркнул, что альянс важен для интересов США и Европы. Министр обороны Великобритании Джон Хили подтвердил приверженность США НАТО.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что украинский персонал сбил иранские дроны «Шахид» в нескольких странах Ближнего Востока. Зеленский отметил, что Украина помогает укреплять системы ПВО в регионе, обмениваясь опытом, полученным в войне с Россией. Это часть усилий Киева по укреплению дипломатической поддержки в обмен на военную и финансовую помощь.
Французская энергетическая компания TotalEnergies закрыла крупный нефтеперерабатывающий завод в Саудовской Аравии после иранской атаки. НПЗ SATORP в Джубайле поврежден, что сократило производственные мощности Саудовской Аравии примерно на 600 000 баррелей в день.
Исламабад готовится к важным переговорам. Столица Пакистана стала центром глобального внимания из-за редких переговоров между США и Ираном. Город усилен мерами безопасности, подчеркивая значимость события для мирового мира и экономики.